food4fun.sk

Batáty z vlastnej záhrady

Zoznámte sa, prosím

29. 10. 2020


Ani tohtoročná záhradkárska sezóna sa nemohla zaobísť bez experimentov. Keď mi niekedy na jar v kuchynskej skrinke začal klíčiť zabudnutý batát, rozhodla som sa ho zasadiť. Nič som vopred neštudovala, išlo som na to intuitívne a hlavne mylne - podľa vzoru sadenia našich zemiakov. Hľuzu som jednoducho hlbšie zasadila do vyvýšeného riadku a čakala, čo sa bude diať. Medzitým som v obchode natrafila na peknú sadenicu sladkého zemiaku, tak som ju kúpila a zasadila vedľa toho môjho, ktorý lebedil v pôde a po klíčení ani chýru ani slychu.


Kým som čakala na jeho vyklíčenie, prečítala som si zopár článkov o pestovaní batátov v našich podmienkach a došlo mi, že som na to išla zle. Vzhľadom na to, že sú batáty teplomilné a majú dlhé vegetačné obdobie, potrebujú cca 120 dní teplého počasia na to, aby zarodili. Majú sa vysádzať zo sadeníc, ktoré treba začať pripravovať podobne ako papriky, či paradajky, už v polovici februára. Nebudem sa rozpisovať, keďže nemám vlastné skúsenosti, ale keby ste to chceli skúsiť budúcu sezónu, pozrite si tento článok, všetko je v ňom pekne zhrnuté a jednoducho vysvetlené.
Z prečítaného som teda usúdila, že môj batát asi zarodiť nestihne, i keď s oneskorením predsa len vyklíčil a postupne listovou nadzemnou hmotou dobehol aj sadenicu z obchodu. Batáty v záhrade som poňala len ako experiment, takú zábavu, ak by som mala väčšie očakávania, nesadím dve rastliny, ale trochu viac. No a pred pár dňami došlo na lámanie chleba. Vzala som rýľ a začala opatrne ryť do zeme. Najprv sa zjavilo iba zopár naozaj biedne malých "bejby" batátikov, niektoré zárodky ani nestáli za to, aby som ich zo zeme vykopala. Bolo ich celkom dosť, ale naozaj išlo o drobné minihľuzičky. Ako som však rýľovala ďalej, nakoniec predsa len môj batát milo prekvapil - 3 hľuzy normálnej veľkosti celkom potešili. No a čo sa skrývalo v zemi pod predpestovanou sadenicou? Koľko hľúz sa spod nej urodilo? Presne nula celých nula. Nič, ani náznak nejakej drobnej formujúcej sa hľuzy, úplne nič. Nevadí, očakávania som nemala, ďalšia skúsenosť za mnou. Vyššie spomenutý návod na pestovanie ma však celkom zaujal, tak to o rok asi znovu skúsim, s vlastnými priesadami.

Sladký zemiak, batát, alebo oficiálne botanicky Povojník batátový, je tropická rastlina z čeľade pupencovité. Rovnako ako zemiaky, aj batáty pochádzajú zo strednej Ameriky, a do Európy sa vraj dostali približne o 100 rokov skôr a v tom čase boli v Európe veľmi cenené. Batáty sú veľmi všestrannou zeleninou, dajú sa použiť na rôzne spôsoby a využívajú sa nielen v slanej, ale aj sladkej kuchyni.
Batáty sú veľmi chutné, a vďaka vyššiemu obsahu cukrov a škrobu majú sladšiu chuť ako bežné zemiaky, a samozrejme aj vyššiu kalorickú hodnotu. Na druhej strane sú však plné betakaroténu, draslíka, vitamínov B a C a iných, telu prospešných látok.
V posledných rokoch sú sladké zemiaky už bežnou súčasťou slovenských potravín a registrujem, že sa u nás už aj na niektorých miestach pestujú. Sladké zemiaky sa v mojej domácnosti už natoľko zabývali, že zabúdam na ich exotický pôvod. Pripravujem ich rada a pomerne často a keďže sú uvarené/upečené celkom rýchlo, sú veľmi vďačnou surovinou nielen do jednoduchých, ale aj rafinovanejších jedál. Veď posúďte sami.

Pečené batáty so syrom taleggio a tymianom


Podávame ako teplé predjedlo, prílohu, ale vystačí aj na samostatný bezmäsitý hlavný chod.

3 veľké batáty, so šupkou, prekrojené pozdĺžne na polovicu
3 PL olivového oleja + trochu navyše
20 g zmäknutého masla
1 malá cibuľa, nadrobno nakrájaná
2 strúčiky cesnaku, rozpučené
4 čerstvé vetvičky tymianu + zopár ďalších na servírovanie
1 vajíčko, rozmiešané
1/2 ČL čerstvo nastrúhaného muškátového orieška
125 g syra taleggio, natrhaného nahrubo

Poznámka: Taleggio je syr pochádzajúci z talianskeho Lombardska. Je to zrejúci mäkký syr s kôrkou a s pikantne-jemnou chuťou. Veľmi dobre sa rozpúšťa, preto je ideálny na zapekanie. Dá sa nahradiť iným syrom s kôrkou, prípadne so syrom s bielou plesňou na povrchu. 


1. Rúru predhrejeme na 200/180 °C. Polovice sladkých zemiakov potrieme olejom a uložíme na plech. Zakryjeme alobalom a pečieme 30 minút. Potom odkryjeme a dopekáme 15 minút, resp. dovtedy, kým nie sú batáty mäkké a šupka zľahka pripečená. Necháme trochu vychladnúť, rúru nevypináme.
2. Medzitým dáme do panvice lyžicu oleja a maslo a zohrejeme. Pridáme cibuľu a opekáme, kým nezosklovatie. Pridáme cesnak, minútu opečieme a odstavíme. Obsah panvice preložíme do misy. Lyžicou opatrne vydlabeme dužinu z batátov a pridáme ju do misy. Rovnako pridáme obraté lístky tymianu, vajíčkom muškátový oriešok, natrhaný syr a zľahka osolíme a okoreníme. Premiešame.
3. Pripravenou hmotou naplníme vydlabané batátové šupky, pokvapkáme olejom, obložíme tymianovými vetvičkami a vrátime späť do rúry. Pečieme 20 minút dozlatista.

Pečené batáty s medom a čili


4 batáty
2 ČL mletej sladkej papriky
2 ČL čili vločiek
3 PL medu
olivový olej
hrsť hladkej patržlenovej vňate (alebo koriandru,  čo preferujete)
limetka
soľ a čierne korenie


1. Batáty pozdĺžne rozkrojíme a reznú stranu nakrojíme do mriežky tak, aby sme neprekrojili šupku. Posypeme mletou paprikou a čili vločkami, osolíme a okoreníme, pokvapkáme olivovým olejom a vložíme do rúry vyhriatej na 200 °C. Pečieme približne 20 minút. Potom vyberieme z rúry a pokiaľ sú suché, opäť pokvapkáme olejom a pridáme aj med.
2. Pečieme ďalších 10-20 minút, kým úplne nezmäknú. Hotové batáty pokvapkáme limetkovou šťavou, posypeme petržlenovom (alebo koriandrovou) vňaťou a ihneď podávame s klinkom limetky.

Pečené batáty s jarnou cibuľkou a čerstvými figami


Úplne prvý recept v Ottolenghiho knihe Jeruzalem a úplne božský. Rafinovaný, originálny a nesmierne zaujímavý. A samozrejme, aj chutný!

4 menšie batáty (cca 1 kg)
3 PL olivového oleja
40 ml balzamiko octu
20 g krupicového cukru
12 jarných cibuliek, rozrezaných pozdĺžne a následne priečne na 4 cm kúsky
1 červená čili paprička, na tenké plátky
6 čerstvých fíg, pokrájaných na štvrtiny
150 g mäkkého kozieho syra, rozdrobeného
vločková soľ a čierne korenie


1. Rúru predhrejeme na 240/220 °C.
2. Batáty umyjeme, pozdĺžne rozkrojíme na polovicu a následne každú polovicu na tretinky alebo štvrtinky, podľa veľkosti. Dáme do misy a premiešame s 3 PL olivového oleja, 2 ČL soli a poriadnou štipkou čierneho korenia. Rozložíme na plech vystlaný papierom na pečenie šupkou dole a pečieme približne 25 minút, kým nie sú batáty mäkké a zľahka "chytené" dohneda. Vyberieme z rúry a necháme vychladnúť.
3. Pripravíme si redukciu z balzamiko octu. Do malej rajnice dáme ocot a cukor a privedieme k varu. Následne plameň stiahneme a zľahka varíme asi 2-4 minúty, kým balzamiko nezhustne a nezredukuje sa. Pozor, balzamiko v čase odstavenia musí byť konzistencie tekutejšej ako med, na hustotu medu zhustne počas chladnutia. Ak príliš zhustne, zriedime ho troškou vody.
4. Batáty naaranžujeme na veľký servírovací tanier.
5. V panvici zohrejeme zvyšný olej a pridáme doň jarnú cibuľku a čili. Pražíme približne 5 minút, občas zamiešame, dávame pozor, aby čili nezhorelo. Následne pomocou lyžice olejom z rajnice polejeme batáty a rovnako zemiaky posypeme aj opraženou cibuľkou a čili. Obložíme nakrájanými figami a pokvapkáme redukciou z balzamika. Posypeme nadrobeným syrom a podávame pri izbovej teplote.

Šalát z batátov a čakanky radicchio so sezamovým dresingom


K tomuto šalátu sa hodí tučnejšia ryba (napr. losos), ale funguje aj samostatne.

2-3 veľké batáty nakrájané na kocky (so šupkou alebo bez, podľa zváženia)
4 PL olivového oleja
1 ČL morskej soli
2 PL sezamovej tahini pasty
4 ČL čerstvej citrónovej šťavy
1 ČL čerstvo nastrúhaného zázvoru
1 ČL rybacej omáčky (alebo sójovej)
1 ČL krupicového cukru
2 poháre najemno nakrájanej čakanky radicchio
1/2 pohára nahrubo nakrájanej petržlenovej vňate
sezam (biely alebo čierny, alebo mix) na posypanie
kúsok citróna na podávanie



1. Rúru predhrejeme na 220 °C. Sladké zemiaky premiešame s 2 PL oleja, 1/2 ČL soli a rozložíme na plech vystlaný papierom na pečenie. Pečieme 30-40 minút, v polovici času poobraciame, hotové zemiaky budú mäkké a zľahka skaramelizované na okrajoch.
2. Kým sa sladké zemiaky pečú, pripravíme dresing. Dve lyžice oleja zmiešame s dvoma PL tahini pasty, 2 ČL citrónovej šťavy, zázvorom, rybacou (sójovou) omáčkou a cukrom. Metličkou vyšľaháme do hladkej, krémovej hmoty, ak je príliš hustá, zašľaháme 1-2 PL vody.
3. Vo veľkej mise zmiešame radicchio a petržlenovú vňať so zvyšnými 2 ČL citrónovej šťavy a 1/2 ČL soli. Pridáme upečené a ochladnuté sladké zemiaky a spolu s dresingom zľahka premiešame. Rozdelíme na taniere, posypeme sezamom a podávame s kúskom citróna.

Batátové hranolčeky


Ideálne ako príloha, ale aj ako jednoduchý snack.

3 veľmi veľké batáty, ošúpané a nakrájané na 1 a 1/2 cm široké hranolčeky
1 PL mletej sladkej údenej papriky
1/2 ČL kajenského korenia
2 strúčiky cesnaku, prelisované
30 g polenty
100 ml olivového oleja
1 PL sumachu
vločková morská soľ


1. Teplovzdušnú rúru predhrejeme na 220 °C (elektrickú na 240 °C).
2. Nakrájané batáty zmiešame s paprikou, kajenským korením, cesnakom, polentou, olejom a 1 ČL vločkovej soli. Potom ich rozprestrieme na dva veľké plechy vyložené papierom na pečenie a dáme do rúry na 25-30 minút, kým nie sú prepečené, chrumkavé a zlatohnedé. Počas pečenia batáty raz alebo dvakrát opatrne obrátime a prehodíme aj plechy (prípadne ich upečieme postupne, v dvoch dávkach).
3. Upečené batáty vyberieme z rúry, posypeme sumachom a 1 ČL vločkovej soli a ihneď podávame.

Batáty s dresingom z citrónovej trávy a crème fraîche


3 stredne veľké batáty, so šupkou, pokrájané na klinky
4 PL olivového oleja
1 a 1/2 ČL mletého koriandru
3/4 ČL jemnej morskej soli
1 čerstvá čili paprička, pokrájaná na jemné plátky
15 g koriandrovej vňate, lístky natrhané

Na dresing:
1/2 stonky citrónovej trávy
200 g crème fraîche alebo čo najtučnejšej kyslej smotany
kôra a šťava z dvoch malých limetiek
50 g čerstvého zázvoru, nastrúhaného najemno
1/2 ČL jemnej morskej soli


1. Rúru predhrejeme na 210 °C. Na klinky nakrájané neošúpané sladké zemiaky dáme na plech s papierom na pečenie a zľahka potrieme olejom. Posypeme mletým koriandrom a soľou. Pečieme 25 minút, alebo dovtedy, kým nie sú mäkké a zlatohnedé. Vyberieme z rúry a necháme krátko ochladnúť.
2. Pripravíme dresing. Stonku citrónovej trávy najemno nasekáme alebo roztlčieme v mažiari. Zmiešame so zvyšnými ingredienciami.
3. Batáty podávame posypané koriandrovou vňaťou a čili, spolu s pripraveným dresingom.

Batátové pagáčiky

(inšpirované Silviou Horeckou, jemne poupravené)

polovica čerstvého droždia (21 g) alebo jedno vrecúško sušeného (7 g)
330 g vlažného mlieka
1 ČL cukru
430 g hladkej špaldovej múky
100 g hladkej pšeničnej 00 múky
2 žĺtky + vajíčko na potretie
100 g olivového oleja
20 g soli
350 g dužiny z uvareného batátu
125 g masla

Na ochutenie: sumach, rímska rasca, mletý koriander, sušené oregáno (alebo za´atar - zmes korenia resp. bylinku s rovnakým menom)
Na posyp: sezamové semienko, sumach alebo za´atar



1. Jeden veľký alebo dva menšie batáty v šupke uvaríme vo vode domäkka, následne ošúpeme, budeme potrebovať 350 g dužiny.
2. Pripravíme kvások. Droždie rozdrobíme do veľkej misy, pridáme lyžičku cukru a zalejeme vlažným, zľahka ohriatym mliekom. Necháme vzísť kvások. Následne pridáme do misy obidve preosiate múky, polovicu soli, žĺtky, olej a vypracujeme hladké nelepivé cesto. Cesto potrieme olejom, prikryjeme utierkou a na teplom mieste necháme minimálne hodinu vykysnúť.
3. Pomúčime si pracovnú dosku, na ktorú vyklopíme cesto z misy. Cesto s valčekom zľahka rozváľame do tvaru obdĺžnika o hrúbke 1,5 - 2 cm. Na cesto nastrúhame uvarený batát, ako aj studené maslo. Potom posolíme a okoreníme vybranými koreninami. Môžeme použiť všetky, alebo si vybrať iba niektoré. Ja som použila sumach, mletý koriander a mletú rímsku rascu, ako aj sušené oregáno. Potom cesto preložíme cez seba na tretiny smerom na stred. Zľahka postláčame valčekom, prikryjeme utierkou a necháme odpočívať 10 minút.
4. Následne cesto opäť preložíme na tretiny, zľahka rozváľkame a necháme prikryté odpočívať ďalších 10 minút. Tento postup zopakujeme celkovo trikrát, aby sme pagáčikom zabezpečili lístkovanie.
5. Pred vykrajovaním pagáčikov musí mať cesto výšku 1,5 cm. Pomocou vykrajovačky s priemerom 3-4 cm vykrajujeme pagáčiky. Ak sa nám cesto lepí na vykrajovačku, pomúčime ju. Pagáčiky ukladáme na plech ďalej od seba, potrieme rozšľahaným vajíčkom a posypeme sezamom, sumachom alebo za´atarom.
4. Rúru vyhrejeme na 180/160 °C, pagáčiky pečieme približne 16-18 minút dozlatista. Pagáčiky sú najchutnejšie čerstvé a ešte teplé, ale aj vychladnuté vydržia mäkké, ak ich skladujeme v zavretej krabici.


Komentáre k článku

Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.