food4fun.sk

Rozbíf doma

Doma v kuchyni

26. 05. 2011


Minulý rok v januári ma v Apetite zaujali úžasné fotografie nádherného, ružovkavého rozbífu. Blížiace sa narodeniny boli vhodnou príležitosťou na jeho vyskúšanie. Rozbíf som predtým doma totiž nikdy nepiekla. Môj prvý pokus nedopadol úplne najlepšie, piekla som ho krátko, mäso vo vnútri bolo ešte trochu krvavé a intenzívne ružové. Skupina mäsožrútov na mojej párty s tým však problém nemala a mäso im chutilo. Ja som však s výsledkom nebola úplne stotožnená a zvyšky na druhý deň som mala problém zjesť. Zdali sa mi totiž viac surové ako upečené.
Repete som mala v pláne, ale prišlo naň až teraz, viac ako po roku. Po opätovnom prečítaní návodu mi došlo, kde zjavne nastala chyba. Mäso som na panvici opekala príliš krátko, takže sa riadne nezatiahlo. No a po upečení som ho v podstate hneď niesla na stôl netrpezlivým hosťom. Hotový rozbíf by mal zabalený v alobale ešte aspoň 15 minút odpočívať, aby sa v ňom rozložila šťava a najmä, aby vplyvom zvyškového tepla „došiel“.
Tentoraz som na všetko išla pozornejšie a aj s výsledkom som bola spokojnejšia. Mäso bolo výborné aj na druhý deň. Ohrievala som ho však veľmi pozvoľna, aby sa v rúre zbytočne nevysušilo. Zabalené do alobalu som ho najprv len zľahka ohrievala pri 90 °C cca 20 minút, potom som teplotu zvýšila na 140 °C a ohrievala ešte chvíľu. Hneď ako sa mi na dotyk zdalo dostatočne teplé, vypla som rúru a nechala mäso ešte v alobale. Medzitým som pripravila šalát. Rozbíf sa môže jesť teplý aj studený. Teplý chutí najlepšie so zemiakmi v hocijakej podobe, so zeleninou a samozrejme s chrenom a horčicou. Studený je výborný do sendvičov, ale zvyšky sa dajú spracovať rôzne. Tentoraz som mala malý kúsok mäsa, takže z rozbífu vyšlo len na dve večere. Prvý večer som pripravila chrumkavý sendvič z teplej ciabatty, plnený chrenovo-jablkovou majonézou (tú som však nemala doma, preto som použila crème fraîche), rukolou a rozbífom. Na druhý deň som zo zvyškov pripravila šalát, ktorý zožal veľký úspech.
Rozbíf po tejto pozitívnej skúsenosti budem asi piecť častejšie. Je to vďačná dobrota, ktorá sa dá vychutnávať v rôznych podobách.

Rozbíf – základný recept

(zdroj inšpirácie: časopis Apetit)

2 PL sójovej omáčky
1 PL červeného vínneho octu
4 PL olivového oleja
1 PL červeného vína
4 prelisované strúčiky cesnaku
750 g hovädzej roštenky alebo sviečkovice z mladého býka
soľ a čierne korenie
rozmarín

Z prvých piatich ingrediencií si pripravíme marinádu. Mäso očistíme, dôkladne odblaníme a zo všetkých strán osolíme a okoreníme čerstvo mletým korením. Vložíme do silnejšieho igelitového vrecúška a prelejeme marinádou. Vrecúško uzavrieme. Mäso by v marináde malo ležať aspoň jeden deň, ešte lepšie sú dva, či tri dni a odvážni nechajú mäso marinovať pokojne aj týždeň. (Moje mäso sa pôvodne malo marinovať dva dni, ale vzhľadom na ulietaný víkend som k nemu dostala až v pondelok, čiže po štyroch dňoch. Asi štyri hodiny pred pečením som ho vybrala z chladničky, aby sa ohrialo na izbovú teplotu. Hocijaké mäso, ktoré sa chystáme piecť by malo mať izbovú teplotu, je to jedno z pravidiel prípravy mäsa.) Rúru vyhrejeme na 200 °C. Mäso izbovej teploty vyberieme z marinády a poriadne, dosucha vyutierame papierovými obrúskami. Znovu ho poriadne osolíme a okoreníme. V panvici zohrejeme lyžicu olivového oleja a mäso na ňom zo všetkých strán poriadne opečieme, aby sa zatiahlo a šťava ostala vo vnútri. Preložíme ho do pekáča, posypeme rozmarínom a pečieme 20 minút (20 minút platí pre cca ¾ kg kus mäsa a pre stupeň prepečenia, ktorý vidíte na obrázku).

Väčšie kusy mäsa si samozrejme vyžadujú dlhší čas pečenia. V pôvodnom recepte sa uvádza čas 25 minút pre 1,75 – 2,20 kg kus mäsa. Keďže som chcela rozbíf jemne ružový a nie krvavý, riadila som sa pri príprave intuíciou.
Upečený rozbíf zabalíme do alobalu a pred krájaním necháme aspoň 15 minút odpočívať.

Chrumkavá ciabatta s rozbífom

(zdroj inšpirácie: časopis Apetit)

Na jeden sendvič z ciabatty potrebujeme:
1 ciabatta
1 jablko, olúpané
citrónová šťava
3 cm kúsok čerstvého chrenu, najemno nastrúhaného
3 lyžice majonézy (alebo hustej kyslej smotany, či crème fraîche)
soľ a čierne korenie
maslo na potretie ciabatty
rukolu
olivový olej
tenké plátky rozbífu

Rúru si predhrejeme na 170 °C a na 3 – 5 minút do nej vložíme ciabattu. Vďaka tomu striedka krásne zvláčnie a kôrka bude príjemne chrumkavá (tento trik odporúčam hlavne, keď máte doma pečivo z predošlého dňa). Nastrúhané jablko pokvapkáme citrónovou šťavou, aby nezhnedlo a zmiešame ho s chrenom a majnézou. Osolíme a okoreníme. Rukolu dáme do misky a premiešame s trochou olivového oleja.
Ciabattu pozdĺžne rozkrojíme a obidve polovice potrieme maslom. Na spodnú časť navrstvíme chren s majonézou, obložíme plátkami rozbífu, prekryjeme poriadnou hrsťou rukoly a priklopíme. Ciabattu prekrojíme na dve polovice a podávame.

Šalát s rozbífom, grilovanou špargľou a mangom

(zdroj inšpirácie: časopis Fine Cooking)

zmes rukoly a baby špenátu
1 zrelé mango, olúpané a pokrájané na plátky
½ červenej cibule, pokrájanej na plátky
zväzok zelenej špargle
olivový olej
plátky rozbífu

Na zálievku:
2 PL extra panenského olivového oleja
2 PL bieleho vínneho octu
1 ½ ČL sójovej omáčky
2 ČL čerstvo nastrúhaného zázvoru
1 ČL dijonskej horčice
1 strúčik cesnaku, pretlačený
soľ a čerstvo mleté čierne korenie

Rozbíf v časovom predstihu zohrejeme v rúre pri teplote 90 – 140 °C. Grilovaciu panvicu zľahka potrieme olejom, zohrejeme a cca 5 minút na ňom opekáme špargľu.

Na taniere rozložíme rukolu, špenát a plátky manga. Obložíme grilovanou špargľou a teplými rezmi rozbífu. Prelejeme zálievkou, ktorú si pripravíme vymiešaním uvedených ingrediencíí.

Posypeme červenou cibuľou a podávame s čerstvou bagetou alebo iným pečivom.

Komentáre k článku

Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.