food4fun.sk

Mrkva z rúry

Doma v kuchyni

15. 11. 2013



Teplé šaláty sa stali pevnou súčasťou mojej kuchyne. A keď sa nad nimi zamyslím bližšie, uvedomím si, že ich zvyčajne pripravujem večer alebo v noci, a na druhý deň si ich nesiem do práce na obed. Teplé šaláty sú vďačná vec, môžete sa pri nich vykreovať dosýta, znesú rôzne kombinácie zeleniny, strukovín, byliniek, korenín... Jednou z najobyčajnejších a pritom najvšestrannejších druhov zelenina je mrkva. A tá nemusí byť len klasicky oranžová, ale pokojne až žltá, fialová, či fialovo-oranžová. Práve poslednú menovanú som zo zvedavosti mala tento rok nasadenú. Tmavo pigmentované mrkvy je najlepšie spracovať v surovom stave, keď najlepšie vynikne ich farba, aa ani úprava pečením im našťastie veľmi neublíži a zachovajú si svoje sfarbenie. Pri varení polievok by som sa však fialovej už vyhla. Pred rokom som ju dala do zeleninovej polievky, ktorá chytila nevzhľadnú šedastú farbu. Tzv. bejby zeleninové polievky z pestrej zmesi zeleniny zvyknem zahusťovať tak, že časť polievky aj so zeleninou rozmixujem a vrátim späť do hrnca. No a v tomto prípade to nebol veru dobrý nápad. Polievka získala levanduľovú šedasto-fialovú farbu. Nič fotogenické.
Farebná mrkva v šaláte, a ešte lepšie kombinácia farieb, pôsobia veľmi zaujímavo. Asi podobne ako napríklad farebná cvikla. Tú sa mi však tento rok dopestovať nepodarilo. Všetky buľvy sa zhodne dohodli, že budú tmavobordové. Nevadí, o rok sejeme znova. Teda, presnejšie o nejakých 5 mesiacov. Už nech je tá zima za nami.

Šalát z pečenej mrkvy, šošovice a rukoly


1/2 kila mrkvy (ideálne mladej a šťavnatej)
2 - 3 lyžice olivového oleja
soľ
100 g zelenej šošovice alebo 1 konzerva scedenej a prepláchnutej
rukola

Na zálievku:
1 strúčik cesnaku
1 čili paprička
1 lyžička medu
soľ
3 lyžice olivového oleja
2 lyžice balzamikového octu



Rúru predhrejeme na 180 °C. Mrkvu očistíme, mladšiu stačí iba poriadne umyť, staršiu ošúpeme a pokrájame na kolieska asi 0,5 cm hrubé. Rozložíme na plech, osolíme a pokvapkáme olivovým olejom. Pečieme asi 30 minút, resp. kým mrkva nezmäkne al dente. Občas ju počas pečenia poprevraciame.
Šošovicu prepláchneme a uvaríme, prípadne použijeme šošovicu z konzervy (lenivejšia verzia).
Na zálievku si do malého zaváracieho pohára pretlačíme strúčik cesnaku, pridáme najemno nakrájanú čili papričku a ostatné ingrediencie. Zatvoríme a poriadne pretrepeme (a takto pohodlne si dresing - ktorý pripravujem ráno pred odchodom do práce - vezmem so sebou a na šalát nalejem až pred podávaním).
Upečenú mrkvu nasypeme na servírovaciu misu, pridáme šošovicu a rukolu, zálievku a zľahka spolu premiešame. Podávame teplé alebo izbovej teploty.



Tento šalátik, som prvýkrát robila ešte v marci. Pôvodne mal byť súčasťou iného príspevku, ale nakoniec som sa rozhodla pridať ho teraz. Už keď sme pri tej mrkve a pri teplých šalátoch ;)

Krúpový šalát s pečenou mrkvou a fetou


1/2 kila mrkvy, pozdĺžne rozpolenej alebo rozštvrtenej
2 červené cibule, pokrájané na štvrtiny
lyžica olivového oleja
200 g veľkých jačmenných alebo špaldových krúp
100 g baby špenátu
100 g fety

Na zálievku:
3 lyžice červeného vínneho octu
2 lyžice olivového oleja
1 lyžica medu
2 strúčiky cesnaku
1 čajová lyžica sladkej údenej papriky
1 čajová lyžička mletej rímskej rasce
hrsť petržlenovej vňate, najemno nasekanej



Rúru predhrejeme na 190 °C. Mrkvu a cibuľu rozložíme na plech, pokvapkáme olejom, osolíme a okoreníme a pečieme asi 35 minút domäkka.
Kým sa zelenina pečie, uvaríme si krúpy podľa návodu a z uvedených surovín pripravíme zálievku. Polovicu zálievky zriedime s lyžicou vody a vmiešame do uvarených krúp. Zvyškom zálievky prelejeme upečenú zeleninu a premiešame. Krúpy zmiešame s bejby šalátom, dáme na taniere, obložíme pečenou zeleninou a posypeme nadrobenou fetou. Podávame hneď - najlepšie totiž chutí teplý, resp. izbovej teploty.


Komentáre k článku

Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.