food4fun.sk

Jeseň pred rokom a dnes

Vidiek a záhrada

30. 10. 2013Už pár dní si prezerám fotografie z "nášho maďarského vidieka", konkrétne tie, ktoré som urobila pred rokom na jeseň a porovnávam ich so súčasným stavom. Pred rokom na dvore neporiadok, zbúrané staré a nepotrebné búdy a poľnohospodárske budovy, všade kopa starých tehál, dosák, betónu, stavba domčeka na náradie v plnom prúde, sem-tam nejaká pôvodná kvetina, prípadne už tie moje, čerstvo nasadené.

Aj keď na dvore dominoval neporiadok a chaos nahromadený rokmi, pomaly začali vytŕčať aj diela našich rúk (alebo aspoň predstáv, s ktorými pomohli iné ruky). Jeseň 2012 bola plná plánovania a prestáv o tom, čo všetko v ďalšom roku na záhrade urobíme. Bola aj o malých denných radostiach, detailoch, a spoznávaní dediny ako takej, najbližších susedov.Pred rokom nás milo prekvapil aj jeden dedinský zvyk, a to, vyzdobiť si na jeseň chotár bábami/figúrami z metiel, ktoré sú oblečené a naaranžované do podoby ľudských postáv, párov - muža alebo ženy, resp. do rodinky s deťmi. Celá dedina popri hlavnej ceste je nimi ozdobená. A taký detail - celá dedina je čistá, uprataná, záhradky a predzáhradky vzorne udržiavané. Ba ani v humnách a v zadných častiach záhrady nenájdete neporiadok a staré veci nahádzané hala-bala.A zopár jesenných záberov z okolia dediny: z obrovského a hlbočizného štrkoviska, od riečky Leitha, i z poľa rovno za domami.No a aktuálne, jeseň 2013?

Prišli straty - vyschli dve tuje - čo ma nezarmútilo, ale naopak, pred domom na ulici dostanú šancu iné dreviny, ktoré tentoraz vyberiem ja. A takto sa s vyschnutou tujou lúčila pani modlivka.Prišla druhá, jesenná úroda malín. Keď sme ich na jar sadili, ani by mi nenapadlo, že tento rok zažijeme dve úrody. A stalo sa. Maliny na fotografii boli fotené minulý víkend. A pokiaľ vydrží slnečné počasie, určite ešte nejaké dozrejú, zelených je naliatych celá kopa.


Celý rok sa niesol v znamení ďalších zmien na záhrade, zmizla ďalšia stavba, pribudla však iná - nová, tehlová, letná kuchynka. Moja vysnívaná letná kuchyňa sa stala realitou, i keď neskôr ako bolo plánované. Pôvodne sme si v nej mali užívať už koniec leta a celú jeseň, ale nevyšlo. Došlo k časovému sklzu, darmo, Maďarsko je na Juhu a tak žiaľ, partia, ktorá nám kuchynku stavala viac siestovala a oddychovala ako robila. Buď bolo strašne horúco, alebo sa čakalo na strechára, alebo sa minuli tehly... vždy niečo... Do toho nejaké drobné problémy, chybičky krásy, opravy, takže nakoniec sa všetko presúvalo z týždňa na týždeň a ani k dnešnému dňu nie je všetko hotové, treba opraviť nejaké drobnosti. Na záhrade je však konečne poriadok a čisto. Mám za sebou druhú pestovateľskú sezónu, nejaké neúspechy ale aj úspechy, poučenia, omyly, a hlavu plnú plánov na ďalšiu sezónu. Modlím sa, aby zima nebola taká tuhá a dlhá ako tá posledná. Prezerám a čítam literatúru o pestovaní. Vyberám plodiny pre rok 2014. Rozmýšľam nad ovocnými stromami, ktoré chceme túto jeseň ešte zasadiť. Plánujem výsadbu kríkov, ozdobných aj tých s plodinami, výsadbu trvaliek i letničiek. Predstavujem si chodník od bránky smerom do záhrady lemovaný ružami a levanduľou. Modlím sa za bylinky, aby prežili zimu.
Teším sa na Vianoce, na dlhé večery pri horiacom krbe s knihou v ruke, ale ešte viac sa teším na obdobie, keď sa začnú tie dlhé noci skracovať, dni predlžovať, až príde jar. Jar a nové výzvy, jar a zveľaďovanie záhrady, jar a nová práca, nová tráva, nové kvety... A najmä, konečne kolaudácia a záhradná párty. Ale o tom až niekedy nabudúce :-)

Komentáre k článku


31. 10. 2013 21:32:32
Meno: Iveta
Andrejka, Tvoje reporty z vidieka fotečky zo záhrady mám veľmi rada, opäť krása, no a kuchynka - prenádherná, tíško závidím :-) A ešte aj pec, sami ste si navrhovali? Aj chlebík sa v nej už piekol?


31. 10. 2013 21:49:15
Meno: Adusha
Ahoj Ivetka, ďakujem za milé slová ;) Navrhovali sme si kuchynku sami, v podstate aj pec - vedela som, že chceme pec, kozub aj sporák - nakreslili sme si to a postavili to už murári. V peci sme zatiaľ piekli iba kačku, chlieb ešte nie. Dlhšie sme nevedeli zohnať lopatu na pece, nakoniec sme pochodili až na trhovisku v Mošoni, kde nám jeden pán pomohol a dojednal u jedného rezbára jej výrobu.


31. 10. 2013 21:50:58
Meno: Adusha
Takže lopatu ako sa patrí už máme, môžme piecť, len posledné víkendy sa nám nejako nedarí ísť na víkend do Maďarska, takže som sa k poctivejšiemu skúšaniu pece ešte nedostala :-(


01. 11. 2013 09:11:58
Meno: katka.hrncekvar
Ahoj Adi, tak už je to na 100%. Ešte po Veľkej noci som tak tipovala, ktorýže dom je váš a vďaka tvojej veľkonočnej výzdobe sa mi to podarilo. No a teraz cestou na jeseň cez vašu dedinu, keďže som vedela, že robíte kuchyňu, som si bola istá už naozaj. Ukrojila si si kusisko zo záhrady, ale sedkať sa vám bude fajne. Užívajte :-) Maliny sú perfektné!


01. 11. 2013 09:53:27
Meno: Adusha
Takto nám Katka beháš poza humná? :-) No, máš pravdu, zo záhrady sme ukrojili na jednom mieste, ale na druhom sme jej pridali. Pred rokom bola skoro tretina pozemku bordel, samé búdy, bývalé priestory pre zvieratká... No, samozrejme, sama by som chcela väčší úžitkový priestor, ale drahý ma už druhý rok upozorňuje, že pozor na to, sme tu len dva dni v týždni, saď len toľko, koľko stihneš cez víkend


01. 11. 2013 09:55:17
Meno: Adusha
\"obriadiť\" a koľko zvládneme zjesť. A má pravdu, tento rok som mala len pár riadok a mali sme problém so zúžitkovaním. Viem, že o rok mi postačia dva korene cukety, jeden riadok reďkovky či koriandru a podobne... skrátka bude to pestrejšie, i keď na menšej ploche ;)


01. 11. 2013 15:32:27
Meno: katka.hrncekvar
Ale kdeže ja nebehám po \"susedoch\", sedím furt na zadku v aute, keď prechádzame okolo. Môžem ja za to, že dávaš dobré indície a potom je vás z ulice vidieť? Tekvice, hlavne také malé okrúhle, som aj ja tento rok preexponovala! A ani mi moc nechutia... O rok bude klasika, cukety a biele tekvice. Z ostatného som nič megaveľa nemala. Akurát mi tento rok nijako nešiel na chuť mangold. O rok nevysadím.


01. 11. 2013 19:55:38
Meno: Adusha
Katka :-) Inak, vďaka za pripomenutie mangoldu, presne toho som tento rok príliš veľa nasadila a napodobne, vôbec mi nešiel na chuť :-( Nejako som ním už prejedená, budúci rok dám asi aj ja pauzu... mimochodom u nás poslúžil na zelené hnojenie ;)

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.