food4fun.sk

Víno a levanduľa - 2. ročník

Cestovanie a akcie

06. 07. 2013Dnes sa v pezinských vinohradoch, konkrétne v lokalite Stará hora, konal druhý ročník veľmi milej akcie s názvom Vino a levanduľa. Prvý ročník som absolvovala minulý rok a v nádhernom vinohrade plného stredomorskej klímy mi prišlo veľmi smutno za morom, sa stredomorskými vôňami...  Nadýchala som sa ich však v tomto krásnom kúte nad Pezinkom, a dnes to bolo podobné, ale oveľa intenzívnejšie.Základné informácie o tejto akcii ako aj fotografie z prvého ročníka nájdete TU. Minulý rok boli jar aj začiatok leta nadštandardne horúce, takže levanduľa kvitla skôr a kratšie, rovnako ako aj ďalšie bylinky, či černice vo vinohradoch, ktorými sme sa pred rokom, 14.7., kŕmili, tentoraz však boli ešte zelené a viac ako nezrelé. Akciu naplánovali tento rok pre istotu o týždeň skôr, aby sa neopakovala situácia z minulého roka, keď v čase akcie už bola levanduľa odkvitnutá, fialovo šedistá.Našťastie, skorší termín bol super nápad, vo vinohrade nás privítala záplava nádherne voňajúcej fialovo-modrej levandule, ktorá prilákala hmyz nielen z úľov na konci vinohradu, ale snáď všetky včely, čmeliaky a motýle zo širokého okolia. Vo vinohrade to bzučalo, omamná vôňa sa šírila vzduchom, ľudia sa opatrne prechádzali po úzkych kamenných chodníkoch, levanduľa vysoká vyše pása sa obtierala o naše oblečenie, takže keď sme z vinohradu vyšli von, voňali nám šaty aj pokožka.Pred rokom som túto akciu absolvovala s mojou kamarátkou, tentoraz som vzala do vinohradov mojich chlapcov a zavolala som aj našich dobrých známych. Ako som už opakovane spomínala v iných príspevkoch, rastie nám doma malý botanik, preto som vedela, že sa táto akcia bude synovi páčiť. Hneď ako sme stúpili na úzke kamenné chodníky v levanduľovom vinohrade, začal si všímať každú jednu rastlinku a kvetinku, chrlil zo seba ich názvy, ak niečo nepoznal, obracal sa o pomoc na mňa. A keď zbadal na zemi drobné modré kvety a skríkol "aha mama, ageratum", šokoval veru veľa ľudí, ktorý nám boli poblízku (pomaly sa začneme učiť latinské názvy ;) )

Tento vinohrad totiž zďaleka nie je len o levanduli. Nájdete tu všetky teplomilné bylinky - obrovské porasty saturejky, tymian, rozmarín, bobkový list, šalviu, fenikel, či moju najmilovanejšiu slamihu, u nás známu a predávanú pod názvom kari. Ešte aj teraz, osprchovaná a s x-krát umytými rukami, keď si privoniam k dlaniam, cítim jej omamnú vôňu.


Na žlto kvitnúca slamiha (kari) v popredí, nižšie pod ňou levanduľa

Akcii prialo tento rok aj počasie. Ráno sme sa síce prebudili do dažďa, ale našťastie to bola len letná prehánka. Popoludní začala stúpať teplota, a keď sme okolo 16tej dorazili na miesto, už veru riadne pražilo.

Musím povedať, že oproti prvému ročníku bolo ľudí na akcii tentoraz oveľa viac. Mrzí ma, že som sa nedopracovala k levanduľovej kytičke, o 17tej už mali všetky vypredané. Pred rokom som si doniesla domov krásnu kytičku a myslela som si, že ju dnes vymením za čerstvú. Žiaľ, nepodarilo sa, budem sa musieť po levanduli poobzerať inde. V mojej záhrade totiž stále chýba, ale to sa zmení ;)

Vo vinohrade majú domáci posadenú aj zeleninu - paradajky, uhorky, cukety, baklažány. Bolo treba chodiť okolo nej, najmä okolo tých plazivých druhov, veľmi opatrne. Verím, že návštevníci boli ohľaduplní a že dávali pozor kam šliapu. Rovnako verím, že nikto neotrhal dozrievajúce figy, mandle či kvety.

V tomto vinohrade nerastie len pestrá zmes teplomilných kvetov a byliniek, ale aj vyšších rastlín. Nájdete tu napríklad mandľovník, figovník, ba dnes som objavila aj nádherne kvitnúci granátovník. Spočiatku som si nebola úplne istá, ale doma môj správny tip potvrdil aj strýčko Gúgl.


Rozvitnutý granátovník - neskutočná nádhera

Súčasťou akcie bola nielen levanduľa, ale aj víno. Nielen všadeprítomný vinič, ktorého bobuľky sa len začali nalievať, ale najmä víno tekuté. Popri poľnej ceste boli rozložené stánky asi 22 vinárov, ktorí ponúkali za žetóny ochutnávku svojich vín, a v prípade záujmu bolo možné zakúpiť aj celú fľašu.
Zastavím sa ešte pri vstupnom. Pred rokom stálo 5 eur, v cene bol pohár, 10 kupónov a mapka. Ak človek kupóny minul, mohol si zakúpiť ďalšie, ak sa nemýlim, tak 10 ks za 2 eurá. Priemerná cena jednej ochutnávky bola 2 kupóny, samozrejme, tie drahšie vína stáli viac. Napríklad šumivé z Peseckej Leánky od Hacaja stálo minulý rok 6 kupónov a tento rok rovnako.
Tento rok bolo vstupné 10 eur. V cene bol opäť pohár, tentoraz už aj s kapsičkou na krk, kde sa dal pohár a kupóny odložiť, ak ste potrebovali mať voľné ruky. Ďalej ste dostali mapku, 10 kupónov a jeden žetón v hodnote 4 eur na kúpu fľaše vína.
Za začiatku sme popíjali vínka za 2 kupóny, vzorky však boli veľmi malé, ani nie štvrť deci. U Hacaja som za spomínanú šumivú Leánku dala 6 kupónov, ale neľutovala som, vedela som, že idem na istotu, ten sekt je jednoducho božský. Trochu ma sklamal Pavelka. Minulý rok boli u neho všetky vzorky po 2 kupóny, tentoraz stáli dvakrát toľko (neviem, či všetky, ale tie čo som ochutnala áno). Aj napriek tomu musím povedať, že jeho vína mi veľmi chutia, takže fľašu vína som si nakoniec odniesla práve z tohto vinárstva.


Takto sa chladilo víno

Pred rokom mala akcia pár chybičiek krásy, dúfala som, že sa odstránia, ale nestalo sa tak.
Plagát na akciu hovorí o kvalitnej gastronómii, tej ste tu však veľa nenašli. Dali sa kúpiť lokše, biedne vyzerajúca cigánska, na asi troch miestach sa varil guláš. V ponuke boli tuším na jednom mieste aj rebrá a zahliadla som aj hrianky. Síce iba v procese výroby, neviem, či ich aj predávali pre verejnosť.Okrem slabej ponuky jedla však považujem za väčší problém nedostatok nealkoholických nápojov. Všade bolo iba víno, minerálku a džúsik pre malého som videla a kúpila len na jednom mieste. Našťastie, po skúsenosti z minulého roka, som vedela, že to s pitným režimom nemôžeme riskovať, tak som do kabelky hodila fľašu vody a hodne pitia aj pre nášho drobca. V rozpálených vinohradoch riadne smädilo, a žiaľ, neboli tam len vínochtiví a vínopiví ľudia, ale aj veľa vodičov a malých detí. Na túto skupinu návštevníkov podľa mňa organizátori trochu zabudli.Keď to zhrniem, celú akciu vnímam veľmi pozitívne a verím, že na chybičkách krásy organizátori popracujú. Našťastie, príjemné dojmy z návštevy levanduľového vinohradu, vône a vizuálne krásy u mňa opakovane urobili taký veľký dojem, že na spomenuté negatíva rýchlo zabudnem. 

Komentáre k článku


08. 07. 2013 20:55:33
Meno: Iveta
Jój Andrejka, to je pohladenie na moju dušu, tá levanduľa je úchvatná. Tú vôňu cítim až sem... potešili veľmi tie fotečky, je mi teraz smutno, takto o týždeň sme mali byť na Hvare, veľmi sme sa tešili aj na levanduľu, no kvôli mužovmu akútnemu ochoreniu som minulý týždeň musela dovolenku stornovať. Vďaka za príspevky a fotky a pekné čítanie, vždy mám veľkú radosť keď vidím nový článok :-)


08. 07. 2013 21:46:54
Meno: Adusha
Ivetka, to ma mrzí s tým Hvarom :-( Na tom ostrove som ešte nebola, raz to určite napravím... Mužovi želám skoré uzdravenie, dúfam, že to nie je nič vážne. A som rada, že aspoň takto so slovenskou levanduľou som ti trošku spravila náladu ;)


09. 07. 2013 13:12:22
Meno: Papaja
Přenádherný kraj! :-)


09. 07. 2013 14:11:53
Meno: Adusha
Pavlínka, veru áno. Malé Karpaty so svojimi vinohradmi, mesto Pezinok a božské víno. Mám to tam veľmi rada ;)

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.