Pomaly máme za sebou ďalší mesiac v záhrade. Keď sa to tak vezme, pestovateľská sezóna je viacmenej v polovici. Čas v záhrade strašne letí. A v našom prípade o to viac, že v nej trávime iba víkendy. Dva dni, niekedy ani toľko nie, je strašne málo na poriadne "užitie" si jej krás, plodov, ale aj práce a nevyhnutnej starostlivosti.
Kým prvý (minulý) rok som v záhrade riešila len zeleninu a bylinky, tentoraz sa to už neobišlo ani bez kvetov. Dosť silno k tomu prispel a priebežne prispieva aj náš syn, ktorý je kvetmi posadnutý. Ak to tak pôjde ďalej, tak z neho vyrastie botanik. Už teraz pozná také druhy (záhradné aj divé), o ktorých nemá tušenia väčšina dospelých. Takže s jeho pričinením sme si okno do dvora ozdobili muškátmi - samozrejme, červenými a bielymi, aby ladili k fasáde ;)
Na slnku kráľujú gazanie - synove naobľúbenejšie:
Kapuciniek máme tento rok plnú záhradu. Nasiali sme rôzne farby a konečne sa rozkvitli. Vychutnávame si nielen ich krásu, ale aj chuť chrenu a potočnice v jednom. Prírodné antibiotikum a skvelá ozdoba nielen na záhrade, ale aj na tanieri. Viac o kapucínke sa dočítate
v tomto článku.
Slnko okrem gazanií obľubujú aj aksamietnice a portulaky:
Za domom pod dreveným schodiskom kvitnú begónie a drobné petúnie "million bells":
Ľaliovky patria k stáliciam vidieckych záhrad. Tá naša je riadne rozrastená a to v strede trávnika. Určite ju na jeseň čaká presun na vhodnejšie miesto. Mimochodom, kvety sú jedlé, ako stvorené na prípravu dezertov. Žiadny som ešte nestihla vyskúšať, ale zo surového som si na ochutnávku musela dať.
Na kúsok voľnej plochy pri plote som vysiala zmes lúčnych kvetov, divé maky a nevädzu. Všetko prevalcovala nevädza, ktorá nádherne rozkvitla. Po maku ani stopy, a zo zmesi lúčnych kvetov čo to vyšlo, ale nie všetko poznám. Veľmi sa mi páči táto kvetina, ale netuším čo to je. Nepozná ju niekto?
A tu sú spomínané nevädze. Nežná modrá krása.
Dva hmyzie druhy na jednej nevädzi:
A ako sa majú naše bylinky?
Koriander už žiaľ kvitne, borák z minuloročného samovýsevu tiež. Tuším, že touto cestou sa už stane v našej záhrade stálicou:
Kôpor vybehol do kvetu veľmi rýchlo. Nestačila som si ho poriadne užiť:
Šalvia sa krásne rozrastá na slniečku:
A v jej tieni schovaná, sa krásne zelenie trebuľka (česky kerblík). Vďaka za ten neplánovaný tieň, inak by už bola v kvete:
Bazalka sa vyhrieva na slnku pod paradajkami:
A čo zelenina? Paradajky kvitnú a zelenajú sa. Na prvú červenú si ešte budeme musieť počkať:
Na uhorky si tiež ešte musíme počkať, siala som ich trochu neskôr. Ale teším sa, verím, že z nich niečo bude:
Cukiet bude opäť fúra. Prvé plody sa už nalievajú:
A najväčšia radosť posledného víkendu - hrášok!
Mrkvu treba po vzídení vyjednotiť, aby nerástla príliš husto na sebe. Jednotlivé korene by nemali priestor na svoj rast. Priznám sa, túto úlohu som odkladala a odkladala, ale posledný víkend som sa na to konečne dala.
Niektoré vytiahnuté mrkvičky boli už príliš veľké na to, aby skončili na komposte. Bola by ich škoda. Preto skočili v polievke. Spolu s hráškom a trebuľkou. Trebuľkou som ochutila krupicové halušky:
V záhrade časť zeleniny dozrieva rýchlejšie ako by človek čakal. Napríklad taký mangold rastie ako divý. A poučenie na budúcu sezónu - nasiať ho s odstupom, aby nedozrieval všetok naraz ale postupne.
Mangold na hriadke:
Dúhový mangold - prvá vzorka pripravená na varenie:
Rovnako aj mangoldova sestra, červená repa pomaly dozrieva. Prvé chrumkavé buľvičky vo veľkosti tenisáku sa už nájdu:
A potešili aj tento rok posadené maliny. Obdarili nás niekoľkými sladkými bobuľkami. O rok to bude určite lepšie, malinám vyrašilo zo zeme množstvo nových výhonkov. A práve tie budú o rok plodiť ;) Kvitnú aj posadené černice, takže aj tie nám doprajú zopár chutných čiernych bobulí. Mňam!
A na záver kvetinový pozdrav od nášho drobca :-)
Všetkým krásne leto a prichádzajúce prázdniny želá Adusha. Tešte sa z
každého dňa a učte sa v ňom hľadať krásu. Svet okolo nás jej ponúka
veľa. Len ju treba vedieť vidieť a užívať si ju.