food4fun.sk

Farmársky trh na rakúsky spôsob

Cestovanie a akcie

23. 08. 2012Minulú sobotu sme si z nášho vidieckeho sídla urobili výlet do Parndorfu, kam to máme viacmenej naskok. Konal sa tam narodeninový farmársky trh, resp. druhé narodeniny "Markt der Erde", čo je názov tradičného farmárskeho trhu konajúceho sa v tejto dedine. Tie sa konajú celý rok každú prvú sobotu v mesiaci, ale v sezóne - čiže od apríla do septembra sa konajú dvakrát do mesiaca. Jednotlivé trhy majú rôznu tému, ktorá je samozrejme vždy sezónna a čisto lokálna. Zoznam trhov, tých, čo tento rok boli, aj tých, čo ešte len budú nájdete TU.Trhy sa konajú v jednej nádhernej  tradičnej stodole, ktorá sa nachádza na Schulgasse 1g. Koncom augusta 2010 získal tento pravidelný farmársky trh medzinárodný status "Earth Market". Takýchto trhov je na svete iba 20, cez Rumunsko a Taliansko až po USA. Trh v Parndorfe je jediným s týmto statusom v Rakúsku.


Pred stodolou predávali čerstvú lokálnu zeleninu

Kritériá na pridelenie medzinárodného statusu "Earth Market" sú veľmi prísne, spomeniem niektoré:
- prísne kritériá na kvalitu produktu
- produkt nesmie pochádzať z veľkovýroby
- musí pochádzať len z okruhu 40 km od miesta trhov, čiže ide o prísne lokálne produkty
- produkty musia byť vyrobené ručne, podľa tradičných receptúr a v regióne
- musia pochádzať z ekologického poľnohospodárstva a predávané fair trade princípom, čiže od producenta rovno k zákazníkovi


Návštevníci Markt der Erde v stodole

Tak sme sa tam teda v sobotu vybrali. Nemala som vopred naštudované podrobné informácie, tak som predpokladala, že sa to bude konať na nejakej ulici vonku, v tradičných stánkoch. Táto predstava nás však minulú sobotu desila, lebo teplota sa šplhala vysoko cez 30 °C. Tradičná stodola ako miesto konania potešila.
Kuchári boli veľmi ukecaní, ukecali nás na eintopf aj kišNa trhy sme došli v čase obeda, tak sme sa rozhodli na úvod najesť. Dali sme si burgenlandský zeleninový eintopf s teľacím mäsom a malý jedol panónsky zeleninový kiš so špekom. Na kiš sa to veľmi nepodobalo, cesto bolo kysnuté a z celozrnnej múky. Aj keď názov nebol presný, tento chlebový koláč bol chutný a výdatný.
Jedlo sme si zobrali von na dvor, kde nám do jedla hrala miestna chorvátska skupina Tamburica.Priamo na dvore v ohrade pobehovali kozičky a kozliatka, za čo nepríjemnou daňou bol zvýšený výskyt múch. Sústrediť sa na jedlo, keď vám po spotených nohách lezie naraz 5 múch dávalo zabrať.
Nakukla som aj do záhrady vo dvore a čo nevidím, môj obľúbený mangold!

Rakúšania sú povestní tým, že si potrpia na kvalitné potraviny, ideálne z ekologického poľnohospodárstva a že radi podporia domáce lokálne produkty. Rovnakú myšlienku majú farmarské trhy všade. Tie pandorfské sú u miestnych zjavne dosť známe, lebo ľudí sa tam prestriedalo celkom dosť. A čo všetko sa dalo vidieť, ochutnať a kúpiť?


Džemy rôznych chutí a kombinácií


Produkty z jabĺk a sirup z bazových kvetov


Ďalšie jablkové produkty


Mak - modrý, biely a štrúdľa z neho


Čerešňové a višňové zaváreniny, s rôznymi príchuťami


A marhuľové produkty z Kittsee. Vedeli ste, že v tejto obci dozrievajú tie najlepšie rakúske marhule?

A okrem toho ešte: káva, víno z Burgenlandu, prvý tohtoročný mušt, kozie syry, údené výrobky z mangalice atď.

A ako to vyzerá vo vašom bydlisku s farmárskymi trhami? Koná sa niečo na podporu kvalitných a hlavne lokálnych produktov aj u Vás, alebo  je to len hudba budúcnosti? Navštevovali by ste takéto akcie, ak by ste mali možnosť? Ak už farmárske trhy navštevujute, čo na nich zvyčajne kupujete? Budem veľmi rada, ak mi napíšete.

Komentáre k článku


24. 08. 2012 22:49:58
Meno: nora.tornosova
tak toto je super...takto si predstavujem trhy, domáce výrobky a spôsob predaja...myslím si, že my Slováci nie sme ešte na toto dosť zrelí...určite by šlo len o to, predať čo najviac za každú cenu a ako koho oklamať...toto je na dlhšiu debatu...ale myšlienka je to výborná, takto si predstavujem domáce farmárčenie, nie prehnane komerčné ale presne také domácke....ale toto je na dlhšiu debatu...


24. 08. 2012 22:52:53
Meno: nora.tornosova
videla si film Hannah Montana? ja viem, je to haluz, ale je tam scéna, kde stará mama išla na trh predávať domáce výrobky....pozri si to


24. 08. 2012 23:22:28
Meno: Adusha
ten film som nevidela, ale vdaka za tip ;) no a co sa týka farmarských trhov u nás, uvidíme... snad sa to niekam pohne ;)


27. 08. 2012 22:13:46
Meno: katka.hrncekvar
Adush, díky za tip, určite sa vyberieme pozrieť, veľmi som zvedavá. No, niekto na handričky, iný na regionálne mňamky :-D. Parndorf je plný prekvapení.


27. 08. 2012 22:17:40
Meno: katka.hrncekvar
K Norinmu príspevku si iné myslím. Ak zákazník vie čo chce, nedá sa moc ošuliť. Skôr ako vo výrobcoch vidím problém v zákazníkoch. Koľkí zákazníci však vedia oceniť kvalitu a vyžadujú ju?


31. 08. 2012 18:40:18
Meno: nora.tornosova
nájdu sa aj takí, ktorí si ju vyžadujú...

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.