food4fun.sk

Ako sme si začali plniť sen o "vlastnom" vidieku

Vidiek a záhrada

21. 08. 2012Už dlhšie snívame o tom, že sa presunieme z paneláku do domu. Pred pár rokmi boli aj okolnosti naklonené tejto myšlienke, vyzeralo to, že čo nevidieť budeme stavať. Samozrejme, že situácia sa skomplikovala a v tejto veci sa dodnes nič nezačalo diať. Sú to veci, ktoré my ovplyvniť nemôžeme, preto sme sa myšlienkou na dom prestali zaoberať. Mužovi to však nedalo a stále sledoval realitný trh. Prišiel s myšlienkou chaty, chalupy, či vidieckeho domu, skrátka, niečo, kam budeme môcť cez víkendy a dovolenky vybehnúť. Najprv som tým veľmi nadšená nebola, lebo som vedela, že keď sa na to dáme, dom na denné bývanie vypadne z hry. Držať dve nehnuteľnosti by bol ozaj luxus. Lenže túžba po domčeku, i keď iba víkendovom, bola silná. Druhýkrát som začala váhať, keď muž začal rozmýšľať nad nehnuteľnosťou v Maďarsku. Dôvody boli nielen finančné, ale predovšetkým výborná dostupnosť, čo by na skok z Bratislavy. Hneď som sa začala tešiť na potenciálnu záhradku, predsa len, zakladať si záhradu niekde ďaleko od Bratislavy (i keď na Slovensku) by bolo nereálne.


Bahniatka - prví poslovia jari

Začiatkom roka sme absolvovali niekoľko obhliadok domov v maďarskom pohraničí. Realitná maklérka s nami nemala veľa práce, veľmi rýchlo na základe našich preferencií uhádla, čo hľadáme. Za srdce si nás chytil hneď druhý dom v poradí, ktorý nám ukázala. Starý vidiecky dom, hrubé múry, vysoké stropy, dvor ohraničený múrom a dverami na priedomie. Všetky nasledujúce domy sme v duchu vždy porovnávali s ním. Cítili sme, že ďalšie obhliadky už budú asi zbytočné, preto sme sa vypýtali na opakovanú návštevu čísla 2. Tentoraz to už bolo bez váhania jasné. Hneď ako sme vošli dnu sme obaja vedeli, že chceme túto nehnuteľnosť. Dom mal svoj štýl, bol akurátne veľký na víkendové bývanie a v celkom dobrom stave. Koncom marca sme sa stali šťastnými majiteľmi a každý víkend sme tam začali jazdiť. Síce vždy iba na chvíľu a na otočku. Bývať sa v ňom ešte nedalo, ale na záhrade bolo úžasne!


V marci nás privítala záplava fialiek, ba aj pečeňovník sa objavil v tráve


Fialky - moja prvá maďarská úroda (produkt: sirup a likér)


Rozkvitnutá ringlota


Nič som nesiala, ale žala som: mladá zdravá žihľava a púpavové kvety


Záhrada bola na jar zaplavená orgovánom


Včela na jabloňovom kvietku

Celú jar som sa tešila z každého kvietku, z každej zmeny v záhrade. V podstate môžem povedať, že som zažila ozajstnú jar. No a s každým teplejším dňom sa vo mne začal prebúdzať záhradkársky duch. Vyhliadla a vyhradila som si v záhrade jeden malý kút, kde som sa začala realizovať. Reďkovky, špenát, rukola a čierny koreň boli prvé veci, ktoré som nasadila. Prvé tri plodiny krásne zarodili, čierny koreň rastie, uvidíme čo z neho bude. Je to trvalka a vzhľadom na to, že som ho siala tento rok, prvých koreňov sa asi dočkám až v ďalšej sezóne.


Moja prvá skutočná úroda


Prvá úroda - reďkovky, rukola, špenát

Po prvej jarnej úrode začali do záhrady pribúdať bylinky, paradajky, cvikla a kukurica, a tesne pred letom som nasiala aj cuketu. Myslela som si, že je neskoro, ale mesiac po sejbe už kvitla a rodila! A rodí ako divá.Nielen zo záhradky mám však veľkú radosť, ale aj z domčeka. V priebehu niekoľkých mesiacov prebehol kompletnou rekonštrukciou a už tri týždne si ho naplno užívame. Strávili sme tam v podstate skoro celú dvojtýždňovú dovolenku, a priznám sa, užívala som si ju naplno! Ten vzduch skoro ráno, keď som v pyžame otvorila dvere a vybehla do záhrady očami pohladiť dozrievajúce paradajky a cuketky, príjemný chládok starých hrubých múrov, vrzgajúca drevená podlaha, smaltové hrnce, maďarský chlieb, úžasná zlatá suseda, ktorú nám snáď zoslalo samé nebo, olovrant na priedomí, "foodfotenie" v tráve a na dvore... skrátka, raj na zemi!Z domčeka máme veľkú radosť a priznávam, že mini kuchyňa je mojim najobľúbenejším miestom. Izby treba ešte zútulniť, ale to všetko má svoj čas a chce to istý proces. Hlavné je, že sa dá v dome fungovať, že môžeme v piatok večer prísť a ostať až do nedeľného večera. Dom je síce hotový, ale ešte treba skultúrniť dvor a okolie. Je pred nami veľa práce, ale fyzická práca je pre nás relax. Rovnako ako pohľad do záhrady na prvú úrodu.

Najväčšiu radosť mi však robia paradajky. Bála som sa o ich osud, ale vďaka krásnemu horúcemu počasiu sa im nesmierne darí a krásne dozrievajú.Najvyššia zážitková gastronómia pre mňa je momentálne čerstvo odtrhnutá, slnkom zohriata paradajka, voňavá, chutná, organická, neumelohmotná. To je jednoducho blaho! Už som pochopila, prečo sa paradajkám vo Francúzsku hovorí pommes d´amour, jablká lásky. Moje paradajky sú také sladučké, že chutia ako tá najskutočnejšia láska. Láska k zemi, k prírode, k tradičným hodnotám.

Komentáre k článku


22. 08. 2012 09:57:14
Meno: JankaŠípka
Krása. Aďuš môžem jednu indiskrétnu otázku? Odkiaľ je kuchyňa a hlavne umývadlo s batériou? Niečo podobné by som chcela, ale všade kde hľadám a pozerám ceny je to nenormálne drahé :-((. Ďakujem.


22. 08. 2012 10:24:24
Meno: Adusha
Janka, Ikea. Drez aj batéria boli síce drahšie (drez 129 eur, batéria tiež cca 119 €), ale nechcela som ustúpiť od svojich vysnívaných predstáv. Tento domček je môj zhmotnený sen, chcem si ho pomaly zútulňovať a zariaďovať podľa svojho vkusu, no a keramický drez bol môj sen už dlho... no a keď som zbadala túto batériu (je to novinka v Ikea), bolo rozhodnuté a vybraté ;)


22. 08. 2012 10:47:25
Meno: JankaŠípka
Aďuš ďakujem za rýchlu odpoveď, typovala som Ikeu. Ja totiž to už tretí rok snívam svoj sen a staviame dom svojpomocne, a hotová katastrofa. Vôbec som nemala šťastie na majstrov a tie nervy čo ma to stojí. V Ikeii som nebola pomaly 2 roky, z BB to nie je ďaleko, ale nejako to časovo nevyhodí, ale asi to budem musieť napraviť. Tak Ti prajem nech domček dotiahneš do vysnívaných predstáv :-)


22. 08. 2012 10:48:30
Meno: JankaŠípka
už len z tých pár fotiek to dýcha čarom a domov, a možno to dotiahnete aj do takého konca, že sa tam nakoniec usadíte natrvalo :-)


22. 08. 2012 10:49:52
Meno: JankaŠípka
jééj, ja som tak unesená, že už ani neskloňujem, to ale asi z toho, že mi pred pár minútami volali z banky, že im nestačí 1 posudok ale rovno 2, čo v Eurách znamená nie 200 E, ale 400 E - tak predýchávam :-( a nesústredím sa na písmenká


22. 08. 2012 20:09:07
Meno: Iveta
Nádhera Andrejka! A tá kuchyňa je aj moja vysnívaná, len dúfam že ju budú ešte dlho vyrábať, lebo môj muž nejak nevie pochopiť, že tú našu 16 ročnú by sa zišlo vymeniť. Viem si predstaviť Tvoju radosť z domčeka a hlavne zo záhrady, kedysi som bola zopárkrát na prázdninách u sesternici v paneláku - cítila som sa tam ako vo väzení a tešila sa vždy domov. Je to zvláštne - ešte pár rokov dozadu som


22. 08. 2012 20:17:38
Meno: Iveta
... pokračujem: chcela mať okolo domu len trávnik a tuje, a teraz pred domom kvitnú kvety a v záhrade rastú pôvodné aj nové ovocné stromy a zasadená zelenina. No a ešte mám z toho aj obrovskú radosť. Tak Ti veľmi prajem tú veľkú radosť z domčeka, kuchynky a záhrady. Nádherné fotky.


23. 08. 2012 08:41:10
Meno: Adusha
Janka, s tou bankou ma to mrzí, vedia iba zdierať... :(


23. 08. 2012 08:43:25
Meno: Adusha
Ivetka, ďakujem za milý komentárik ;). No, môj muž má také tendencie zminimalizovať moje záhradnické sny na minimum a na väčšine záhrady plánuje trávnik... no ale ja sa nenechám zatlačiť, i keď má pravdu... môžem obrábať iba taký kus zeme, ktorý budem stíhať cez víkendy... No, nejako sa snáď dohodneme, rozloženie záhrady budeme plánovať na ďalší rok ;)


24. 08. 2012 09:25:38
Meno: Dulce de leche
Adushka,tak krasne si to napisala,ze sa ani neda inak ,ako sa tesit s tebou ...tvoju lasku k domceku a k zahradke citit z kazdej jednej fotky,a tak krasne sa na to pozera ...velmi vam to prajem!!!!! ♥


24. 08. 2012 09:32:47
Meno: Adusha
MAťka, máš pravdu, nesmierne sa z domčeka aj zo záhrady tešíme, je to náš malý súkromný raj ;)


26. 08. 2012 19:18:02
Meno: katka.hrncekvar
Tak som sa k tebe konečne zaregistrovala, uf. Pekne záhradkárči a nenechaj sa utlačiť, muž snáď rovnako ako ty chápe, že jesť čisté jedlo dnes je predovšetkým záležitosť vlastnoručne vykonanej práce. Chápem, že sa záhrade budeš venovať len cez víkendy, tak skús permakultúru. Aj keď tu v Maďarsku veľmin neprší. Držím palce, suseda ;-)


27. 08. 2012 09:33:39
Meno: Adusha
Katka, vitaj ;) Neboj, úplne utlačiť sa nedám, to nehrozí ;) O permakultúre samozrejme uvažujem, mám kamarátku, ktorá sa tomu roky venuje, tak si nechám poradiť... + nejakú literatúru už k tomu mám. No a čo sa dažďa týka, veru, už sme zistili, že je vzácny... počasie v Maďarsku je úplne iné ako doma na Slovensku ;) niekedy mi už iba more chýba aby som sa cítila ako v CHorvátsku ;)


27. 08. 2012 09:39:43
Meno: Adusha
A ešte som zabudla, suseda ;) Tvoj blog pravidelne sledujem a baví ma veľmi čítať ako píšeš... štýl mne veľmi blízky ;) A ďakujem za ten ratatouille príspevok, dlho som nevarila, musím musím, lebo tento rozrávkový RTT mám najradšej ;)

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.