Vstupné na túto akciu bolo 5 €. V cene bol pohár na víno, mapka a 10 lístkov na ochutnávky vína. Ak ste lístky minuli (čo nebol vôbec problém), mohli ste si ešte na ďalších dvoch predajných miestach kúpiť ďalšie lístky v cene 10 ks za 2 €. Myslím si však, že kto si chcel pozrieť iba unikátnu stredomorskú
záhradu v pezinských vinohradoch, dostal by sa tam aj zadarmo. My sme si
však chceli užiť levanduľu aj víno. Úvodné lístky sme minuli veľmi rýchlo. Vinári v prvých stánkoch využili výhodu prvého a nasadili vyššie ceny za ochutnávky vína ako ich kolegovia vyššie vo vinohradoch. Tak napríklad, v prvom stánku (žiaľ, vinárstvo si nepamätám) účtovali jeden lístok za štvrť deci (!), čiže sa decko vína na úvod ste nechali hneď 4 lístky. Ďalších 6 lístkov (ak sa nemýlim) som minula za sekt extra brut z mojej milovanej odrody - Peseckej leánky. Lístky však v tomto prípade vôbec neľutujem, bolo to delikátne pitie a správne vychladené aj v poľných podmienkach.

Vinárov nebolo veľa, odhadom cca 15, pri každom sme sa nepristavili, to nebolo v našich silách. Vyberali sme si však zjavne dobre, lebo zlé víno sme nepili.
Popíjanie skvelého vína od Pavelku vo vinohradníckom domčeku
Najviac času sme strávili u Pavelku vo vinohradníckom domečku, kde sme ochutnali aj najviac vzoriek vína (1 vzorka = 2 lístky).
Čo sa týka jedla, bolo to trochu horšie s výberom, ale kto chce, dokáže si vybrať aj z obmedzenej ponuky. Nakoniec sme sa zasýtili grilovaných kuracím stehnom s pečenými zemiakmi a miešaným šalátom. Síce sme všetko jedli rukami, lebo príbor nebol, ale malo to svoje čaro.
Chodníky vo vinohradoch boli bohato obrastené aj pomaly dozrievajúcimi černicami, takže sme si dopriali aj trochu divého ovocia.


Vo vinohrade sa dal ochutnať aj zrejúci syr Hiadlovec z tejto farmyVrcholom celej sobotňajšej akcie bola návšteva stredomorskej záhrady v jednom zo súkromných vinohradov pod Starou horou. Nečakajte široké lány levandule, i keď veru, tej tu rozhodne nie je málo! Záhrada toho ponúka oveľa viac. A bola som z nej taká unesená, že ani neviem, či moja túžba po Stredomorí bola ukojená, alebo naopak, ešte viac vyburcovaná.
Na úzkych terasách vinohradu v kopci natrafíte na mandľovník, figovníky obsypané zrelými plodmi, štíhle cyprusy evokujúce Toskánsko, voňavé bylinky Stredomoria... bazalku, tymian, rozmarín, vavrín, šalviu, majorán, medovku, ale aj moju milovanú slamihu úzkolistú (curry plant), ktorá svojou výraznou vôňou "prevoňala" aj levanduľu.
Slamiha úzkolistá, pre mňa najvoňavejšia bylinka
Nič mi viac neevokuje dovolenku v Chorvátsku ako práve táto bylinka. Dokonca aj majiteľka sa vyjadrila, že ju má radšej ako levanduľu a rada ju nosí len tak vo vreckách. To mi pripomenulo, ako som si pred dvoma rokmi doviezla slamihu z Chorvátska vo vrecúšku, ktoré som potom držala v kuchyni a chodila som k nemu privoniavať ako nejaký "bylinkový feťák".



Mandľa obyčajná
Okrem slamihy som "namotaná aj na fenikel, a ani ten samozrejme nechýbal.

Voňavý fenikelZáhradou sprevádzali návštevníkov majitelia-manželia v skupinkách, i keď niektorí sa do nej púšťali sami na vlastnú päsť, čo bola podľa mňa hlúposť. My sme boli v skupinke s majiteľkou, ktorá usmerňovala naše kroky a upozorňovala nás na ťažší terén a možné prekážky. Chodníky boli naozaj veľmi úzke, levanduľa bola značne rozrastená, a keď nám v ceste nebránila ona, tak to boli kamene, hriadky so zeleninou, vinič, ale nikto asi nečakal, že v kopcovitom teréne narazíme aj na malé jazierka s leknom a s hĺbkou vody až po pás.
Jazierko s leknom vo vinohrade? Veru tak!

V deň akcie sa im v záhrade zvliekla z kože užovka stromová. Súčasťou exkurzie bola len jej stará koža, s ňou sme sa nestretli ;)Pri návšteve tejto záhrady som si všimla jednu milú a pozitívnu skutočnosť. Levanduľa, bylinky, ba dokonca hriadky s vlastnou zeleninou, kvety, či figovníky plné lákavých zrelých fíg boli nedotknuté. Nikto si nedovolil niečo otrhnúť, zobrať si so sebou ako "suvenír". Neviem, koľko ľudí videlo záhradu pred nami, ale ja verím, že aj tí, čo ju navštívili po nás boli rovnako slušní. Neviem ako ostatní, ale my s kamarátkou sme boli úžasnutí z celej záhrady, z celého nápadu, realizácie, ktorá určite nebola jednoduchá. Suché kamenné ploty aké poznáme z Chorvátska, vyskladané kameň po kameni, skalka, dekorácie z kameňa, mini rybníčky, záhony levandule a byliniek - to všetko začalo v roku 1998, keď sa majiteľ rozhodol založiť si stredomorskú záhradu. Je naozaj úžasné, že na južnom svahu za Pezinkom sú rovnaké vegetačné podmienky ako dole pri Stredozemnom mori. Výhľady na okolitú krajinu sú fascinujúce, kombinácia levandule, vinohradov, štíhlych cypruštekov evokuje Toskánsko. Škoda len, že začiatok leta bol extrémne horúci. Levanduľa totiž kvitla skôr ako mala. Termín akcie sa plánoval v predstihu, a práve okolo 15. júla zvykne intenzívne kvitnúť. Tento rok to nevyšlo... v čase akcie už bola odkvitnutá, semtam ešte zablúdil čmeliak do jedného z posledných modrých kvetov.


Nás fascinovala aj odkvitnutá, fialovo našedlá levanduľa. Tú krásu v sýtej fialovomodrej farbe si ani neviem predstaviť. Snáď tento nultý ročník akcie Víno a levanduľa bude mať v budúcnosti aj pokračovanie. Rada sa do tej nádhery opäť vyberiem pozrieť.
Voňavý suvenír na ceste domov