food4fun.sk

Pita, mäta, sumach,... fattoush

Doma v kuchyni

10. 05. 2012



Fattoush je libanonský chlebový šalát, ktorého hlavnou súčasťou je arabský chlieb pita - opečený a nalámaný na menšie kusy. Slovo fattoush znamená chrumkavý chlieb, preto ten názov. Okrem pity je ďalšou dôležitou zložkou korenie sumach, ktoré dodáva šalátu sviežu kyslastú chuť. Tento šalát sa zvyčajne pripravuje z reďkoviek, uhorky, paradajok, hlávkového (alebo rímskeho) šalátu, jarnej cibuľky a mäty. Moja prvá úroda reďkoviek mi prišla ako stvorená pre tento recept. Šalát som vynechala a namiesto neho som použila mladé bejby špenátové listy, tiež z vlastnej úrody.



Fattoush je šalát, ktorého podoba je závislá nielen od zahradkárskej sezóny, ale aj o preferencií chutí. Opečená pita však nikdy nemôže chýbať, a podobne sumach, i keď ten pokojte môžete nahradiť korením za´tarom (zmes sumachu, tymianu a sezamu). Teda, tak či onak, sumach nesmie chýbať. V bylinkovej encyklopédii som sa dočítala, že štandardnou zložkou fattoushu je portulaka - bylinka s dužinatými jedlými listami. Hmm, ani som netušila, že nejaká portulaka existuje. Jej chýbanie sa dá nahradiť zväčšeným množstvom mäty, šalátu, či pridaním petržlenovej vňate.
Popravde, nájsť autentický a najpôvodnejší recept na šalát fattoush je v súčasnosti už nemožné. A zo vzdialenej strednej Európy, od počítača a internetu sa to nedá vôbec. Preto ten môj recept ani nevyhlasujem za autentický. Je však pestrý, chutný, osviežujúci, chladivý (uhorka, mäta sú prirodzené ochladzovače) a vďaka kúskom chrumkavého chleba aj zasýti. Jeho príprava je rýchla a chuť stvorená do horúcich jarných a letných dní, ktoré máme pred sebou.

Fattoush - libanonský chlebový šalát


Na 2 porcie:
1 pita
1 uhorka
zväzok reďkoviek
2 jarné cibuľky
2 menšie paradajky
šalátové listy (hlávkový, rímsky) alebo bejby špenátové listy
zväzok mäty

Na zálievku:
5 PL panenského olivového oleja
5 PL citrónovej šťavy
1 strúčik cesnaku, roztlačený
1 ČL sumachu
soľ



Poznámka: Sumach je nevyhnutnou zložkou arabskej, najmä libanonskej kuchyne. Získava sa z plodov dekoratívnej dreviny, ktoré sa sušia a následne sa drvia na tehlovočervený alebo červenohnedý prášok príjemnej kyslastej chuti a jemnej arómy. Zoženiete na viedenskom Naschmarkte, ale šťastie môžete skúsiť aj v orientálnych predajniach, či v špecializovaných predajniach korenín.


Červeno-hnedý prášok vpravo je sumach. Spolu s tymianom a sezamom tvorí súčasť zmesi za´atar (zahatar).

Pitu rozrežeme pozdĺžne a z vnútornej strany opečieme na grile, alebo v rúre. Uhorku ošúpeme a pozdĺžne rozpolíme. Vydlabeme vnútro a nakrájame na plátky. Reďkovky a cibuľku nakrájame na kolieska (ja som použila štíhle dlhé reďkovky, takže väčšiu časť z nich som pokrájala pozdĺžne na polovice a menšiu časť na kolieska.) Paradajky pokrájame na väčšie kúsky, mätu nasekáme. Umyté natrhané listy šalátu alebo celé listy bejby špenátu dáme do misy, pridáme nakrájanú uhorku, paradajky, cibuľku, reďkovky a mätu. Zalejeme zálievkou pripravenou vymiešaním uvedených ingrediencií a zľahka premiešame. Šalát posypeme nalámanými kúskami pity a nasekanou mätou. Podávame ihneď. 

Komentáre k článku

Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.