food4fun.sk

Rebarbora prichádza

Sezónne suroviny

07. 05. 2012Rebarbora pre mňa znamená akýsi prelom medzi jarou a letom a priznávam, že sa na ňu veľmi teším. Tento rok plánujem vyskúšať túto "ovocnú zeleninu" konečne aj na "slaný spôsob", rebarborové čatní alebo nejaká iná omáčka k dobrému grilovanému či pečenému mäsku nemusí byť zlá. Otvorenie rebarborovej sezóny však prischlo chutnému šťavnatému koláču, ktorý som piekla cez víkend. Ak ste aj vy milovník rebarbory, vyskúšajte.Kyslá smotana spravila v ceste svoje, je nazaj ľahké a šťavnaté. No a sviežu šťavnatosť samozrejme dodala aj hŕba rebarbory. Časť rebarbory môžete nahradiť jahodami, veď rebarbora & jahody sú tradičnou a overenou kombináciou.

Rebarborový koláč s kyslou smotanou


350 g hladkej múky
1 lyžica kypriaceho prášku
1/2 ČL soli
2 ČL škorice (alebo zmes korenia mixed spice)
60 g masla, izbovej teploty
200 g krupicového cukru
130 g hnedého cukru
1 veľké vajce
3 ČL vanilkového extraktu
240 g kyslej smotany
440 g rebarbory, pokrájanej na 1 cm kúsky
1/4 ČL strúhaného muškátového orieška (ak použijeme mixed spice, vynechávame)
50 g jemného trstinového cukru
25 g mandľových lupienkovRúru vyhrejeme na 180 °C, okrúhlu formu s priemerom 26 cm vymastíme a dno vystelieme papierom na pečenie. Rebarboru očistíme - ak má hrubé vlákna, odstránime ich olúpaním, ak nie, nie je nutné rebarboru lúpať. Stonky pokrájame na 1 cm kúsky. Zmiešame spolu múku, soľ, muškátový oriešok a 1 a 1/2 lyžičky škorice (nemala som doma, tak som použila zmes korenia mixed spice, ktorá už škoricu obsahuje). 200 g krupicového a 130 g hnedého cukru dáme spolu s maslom do mixéra a šľaháme do svetlého krému. Potom pridáme vajíčko a dôkladne zašľaháme. Pridáme kyslú smotanu a vanilkový extrakt a tiež zašľaháme. Mixér nastavíme na najpomalšiu rýchlosť a pomaly pridávame suchú zmes. Miešame, kým sa suchá zmes dôkladne nespojí s mokrou. Potom prisypeme rebarboru a varechou vmiešame tak, aby sa všetky kúsky rebarbory obalili cestom. Cesto nalejeme do formy a rovnomerne rozotrieme. Vrch cesta posypeme 50 g (cca) trstinového cukru zmiešaného s 1/2 škorice (mixed spice) a mandľovými lupienkami. Dáme do rúry a pečieme cca 70 minút, kým sa cesto nelepí na špajľu.
Koláč chutí najlepšie ešte trochu teplý a s kopčekom vanilkovej alebo jahodovej zmrzliny.

Komentáre k článku


08. 05. 2012 15:51:04
Meno: maskrtnica-farfalla
Rebarboru a tento prelom mám rada aj ja, už som si aj pár receptov na čatní a podobné slané veci našla, ale eště som sa k nim nedostala. Ale dnes som z nej robila koláč, tak aspoň niečo:)


08. 05. 2012 21:37:10
Meno: Adusha
Ani ja nie. Stale to odkladam, ale vzdy sa dopracujem len k nejakej sladkej dobrote ;) Prave chystam dalsiu :)

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.