food4fun.sk

Jesenné dopoludnie na Železnej studničke

Príroda

29. 10. 2011


Dnes sme vedeli, že nás čaká náročný večer (husacina), preto sme sa dopoludnia vybrali do prírody. Už dávnejšie sme neboli na Železnej studničke, ktorú máme fakt na skok, preto voľba padla na ňu.

V Bratislave mi chýba poriadny park, ale táto lokalita ho v podstate zastupuje. Na svoje si tu prídu deti na viacerých detských ihriskách, športovci, bežci, ba aj rybári a milovníci člnkovania. Mne však stačí prechádzať sa okolo rybníkov, po lesných chodníkoch a dýchať vôňu lesa. Stromy už začali krásne meniť farbu svojich listov, takže tam bolo nádherne.

Dnes sme si dali len takú kratšiu prechádzku, pri Klepáči sme sa otočili a vrátili späť.


Starý mlyn Klepáč, v ktorom je dnes bufet, a kde sa konajú animačné programy pre deti, je veľmi pekne zrekonštruovaný. Za budovou sa nachádza drevené mlynské koleso, poháňané vodou. Mňa však najviac zaujalo nádherne starodávne umývadlo na kamennej fasáde domu.

Zhrozená som však bola z toho, že na jednej strane vedľa neho bol umiestnený reklamný červený smetný kôš (Algida) a na druhej strane tabuľa popísaná ponukou bufetu. Neskutočne ma rozčúlilo, že taká nádherná vec ma po boku dve hrozné opachy. Umývadlo sa kvôli tým plastovým haraburdám nedalo ani poriadne odfotiť.

Nervózne som chodila okolo bufetového okienka a naberala odvahu, ako im to povedať. Jednoducho mi to nedalo. Nakoniec som predsa len pristúpila k okienku a povedala im svoj názor a to, že by bolo lepšie presunúť tabuľu a kôš na druhú stranu okienka, aby vynikla krása umývadla. Nepochodila som však. Bolo mi povedané, že na druhej strane mávajú chladničku :-(. Nuž škoda. Nie každý má estetické cítenie. A ešte jedna vec ma zarazila. Navôkol krásna príroda a v potoku sklenené fľaše. Ale toto je realita na celom Slovensku. Ľudia si nevážia prírodu a ľahostajne chodia okolo odpadkov. Z Devínskej Kobyly, kde sme boli koncom augusta som takto doniesla plnú tašku odpadkov, ktoré som pozbierala cestou dole. Nie som síce žiadna posadnutá green peace maniačka, ale je pre mňa jednoducho nepochopiteľné, ako môže človek nechať v lese po sebe neporiadok, fľaše a papiere.Komentáre k článku

Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.