food4fun.sk

Tom kha gai

Doma v kuchyni

01. 03. 2016



Ázijská kuchyňa mi chutí a fascinuje ma, ale nevarievam ju často. V podstate súhlasím s výrokom mojej kolegyne, ktorá tvrdí, že radšej ako mať doma množstvo rôznych ingrediencií, z ktorých použijete štipku, lyžičku či lyžicu ročne a skôr ako sa k týmto surovinám dopracujete druhýkrát je dávno po ich záruke, si treba "áziu" raz za čas dopriať.  Určite však nemala na mysli pseudoázijské vývarovne, ktoré varia spotvorenú európsku čínu z pochybných surovín a za pár drobných.
Musím priznať, že bratislavskú ázijskú scénu žiaľ nemám veľmi zmapovanú, do bratislavských ulíc sa dostanem zriedka a keď občas cez víkend potrebujeme poriešiť rodinný obed, je to vždy o kompromisoch, keďže syn má veľmi obmedzené a konzervatívne chute. Za posledné mesiace som však spoznala niekoľko príjemných podnikov, i keď verím, že tie topky som ešte nestihla navštíviť. Milý dojem na mňa urobilo bistro Soho na Dunajskej, reštaurácia na Zelenej Green Buddha, vietnamské bistro Papaya na Námestí 1. mája, či top miesto pre naše firemné obedy - bistro na Patrónke "Svadby a kari" (sme schopní aj trikrát týždenne obedovať kari a zatiaľ sa nám neprejedlo). No a konečne som mala česť obedovať aj vo vychýrenom vietnamskom bufete na Miletičke, kde by som sama nezablúdila ani omylom. Netreba sa nechať pomýliť prvým dojmom z exteriéru a ani z interiéru, dôležité je to, čo vám prinesú na tanieri alebo v miske.
Minulý týždeň sme si s kolegami dali menšiu gastrotour, ktorej hlavným cieľom bolo pozrieť novootvorený Freshmarket a naobedovať sa tam, ale rovnaký program v čase obeda si dalo dosť iných ľudí, takže obed v jednej z mála otvorených prevádzok vyzeral vzhľadom na dlhé rady beznádejne. A tak padlo rozhodnutie ísť na Miletičku, s medzizástavkou v ázijských potravinách Seoul Plaza. Mala som napísaný celkom slušný zoznam, čím chcem doplniť svoje zásoby, ale niektoré police mali úplne vybrakované, takže nie všetko čo som chcela, som aj kúpila. Ale tešiť sa viem aj z mála, a tak veľkú radosť urobil galangal, listy kafírovej limety či citrónová tráva a ja som sa už tešila na to, ako doma uvarím thajskú kokosovú polievku, známu "tom kha".



Meno polievke tom kha kai (tom kha gai), ktorú často prekladajú ako thajská kokosovo-kuracia polievka, dala základná surovina galangal, doslovne totiž "tom kha" znamená varený galangal, "kai" značí kura. Galangal žiaľ nie je surovina, ktorú kúpite v bežnom obchode, treba po ňom trochu pátrať. Mne sa pošťastilo v Seoul Plaza aj vo Freshmarkete, ale vždy keď sa naháňam po týchto ázijských surovinách si spomeniem na rakúsky Merkur, v ktorom kúpite všetko v jednom, tzv. kari balíčku  - balenie s kúskom galangalu, čili papričkami, citrónovou trávou a kafirovými listami. Nemusíte sa naháňať po jednotlivých surovinách, ale všetko kúpite v jednom balíčku a v takom množstve, že doma všetko spotrebujete, či už na polievku, karí, či iné thajské jedlo.
Táto polievka je voňavou a chuťovou explóziou, každá surovina v nej je nepostrádateľná, spolu tvoria úžasný celok, podľa mňa akýsi "basic" thajskej kuchyne, kde presne zistíte ako voňajú a chutia jednotlivé suroviny a ako do seba skvelo zapadajú. Kokosové mlieko vie pekne nasať chuť kafírovej limety, chuť citrónovej trávy, galangalu, čili... a tesne pred dovarením, keď máte pocit, že jej niečo chýba, prichádza finále - zázračná limetková šťava, ktorá zapadne do polievky ako posledný dielik puzzle.

Tom kha gai (thajská kokosová polievka)


300 ml kuracieho vývaru
700 ml kokosového mlieka (cca 1,5 konzervy)
400 g kuracích pŕs
200 g drobných šampiňónov (jediná surovina, ktorú môžno vynechať)
asi 5 cm kúsok galangalu
4 stonky citrónovej trávy (len bielu, nadzemnú časť)
3 čili papričky (počet závisí od štipľavosti)
5 listov kafirovej limety
1 lyžica rybej omáčky
1 lyžičky palmového cukru (nie je to úplne ono, ale možno nahradiť 3 lyžičkami trstinového cukru, ideálne vlhký muscovado)
šťava z 1 limetky

Na servírovanie:
pokrájaná čili paprička
čerstvá koriandrová vňať
jarná cibuľka nakrájaná na kolieska (možno vynechať)
kúsok limetky



Kuracie prsia nakrájame na tenké plátky. Galangal očistíme a nakrájame na čo najtenšie plátky. Stonky citrónovej trávy naklepeme tĺčikom na mäso, aby sa z nich uvoľnili vonné silice. Čili papričky pozdĺžne rozkrojíme, vyškrabeme semienka a tiež zľahka naklepeme, aby sa uvoľnila chuť a pálivosť. Množstvo čili papričiek závisí od odrody, ideálne je použiť thajské ostré čili, v prípade že máte slabšie papričky, treba ich množstvo upraviť. Šampiňóny očistíme, umyjeme, nožičky odstránime. Drobné šampiňóny necháme v celku, väčšie pokrájame na štvrtinky.
Do hrnca dáme kurací vývar a necháme ho zovrieť. Pridáme do neho nakrájaný galangal, citrónovú trávu, čili papričky, listy kafírovej limety a mäso. Varíme asi 5 minút, potom primiešame kokosové mlieko, cukor a rybiu omáčku a prisypeme šampiňóny. Na slabom plameni necháme polievku zľahka variť 12 minút. Hotovú polievku odstavíme a dochutíme šťavou z jednej limetky a prípadne aj hrsťou natrhanej koriandrovej vňate. Pred podávaním z nej vytiahneme stonky citrónovej šťavy.
Polievku podávame posypanú koriandrovou vňaťou a nasekaným čili (a prípadne aj s jarnou cibuľkou). Servírujeme s kúskom limetky, ktorá slúži na doladenie chute polievky.

Komentáre k článku

Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.