food4fun.sk

Party sweets

Doma v kuchyni

07. 02. 2014



Ako som sľúbila v predošlom príspevku, začnem od konca. Obidva tieto dezerty stoja za vyskúšanie. Sú chutné, zaujímavé, a čo je ich najväčšou prednosťou, sú naozaj jednoduché na prípravu. Základ je zohnať potrebné suroviny. Na prvý dezert potrebujete filo cesto, resp. yufku, resp. naše alebo maďarské štrúdľové cesto. Filo vraj mávajú v potravinách Marks&Spencer, ja som si ho zatiaľ nevšimla. Ja ako náhradu filo cesta kupujem yufku v rakúskom Merkure. Z našich ciest sa týmto dvom cestám najviac podobá štrúdľové cesto. V slovenských potravinách som ho už dlhšie nevidela, ale pamätám si ho predávať v balíčkoch po cca 4 plátoch. Či sa predáva aj v inom balení, neviem. Komu sa chce, môže si pripraviť vlastné cesto. V Maďarsku predávajú nádherné štrúdľové cesto v tenkých veľkých plátoch, zrolovaných po cca 12 kusov a predávaných v podobných baleniach ako u nás kúpite lístkové, linecké, či pľundrové. Toto cesto aj počtom plátov je ideálne ako náhrada filo cesta.



S druhým dezertom je to možno trošku jednoduchšie. Teda dúfam. Dôležitou súčasťou cesta je múka semolina. Na Slovensku ju melú mlyny v Sládkovičove, a zatiaľ som ju videla len v sieti Billa a Tesco. Dúfam, že sa čoskoro rozšíri. Múka je nielen úžasná na prípravu domácich cestovín, ale celkom pravidelne sa s ňou stretávam aj pri rôznych múčnikoch.



Vrátim sa k prvému dezertu - mutabbaq. Je to jeden z najznámejších palestínskych dezertov, a videopostup jeho prípravy si môžete pozrieť TU. Použitým cestom, ako aj sirupom, ktorým sa upečený mutabbaq prelieva pripomína baklavu. Vďaka syrovej plnke je však ľahší a sviežejší.

Mutabbaq

(zdroj inšpirácie: Ottolenghi - Jerusalem)

130 g rozpusteného masla
12 (alebo 14) plátov filo cesta (cca 30 x 40 cm)
500 g ricotty
250 g čerstvého kozieho syra (nesoleného)
hrsť nasekaných lúpaných pistácií na posypanie

Sirup:
90 ml vody
250 g krupicového cukru
3 PL citrónovej šťavy



Rúru predhrejeme na 230 °C, plochý plech potrieme roztopeným maslom. Potom naň uložíme polovicu plátov cesta, každý plát potrieme rozpusteným maslom. Potom v mise spolu dôkladne premiešame ricottu s kozím syrom a navrstvíme na cesto tak, aby okraje aspoň 3 cm ostali voľné. Plnku potrieme maslom a potom opäť preložíme zvyšnými plátmi cesta, každý plát potrieme roztopeným maslom. Potom okraje cesta pomocou prstov zahneme smerom pod koláč, tak, aby plnka nemohla vytiecť. Vrch potrieme tiež maslom, vezmeme ostrý nôž a opatrne cesto vždy asi 2 cm od okraja pokrájame na štvorce (7 x 7 cm) - pozor, nožom nakrojíme iba vrchnú vrstvu cesta, nie plnku, či spodok cesta.
Koláč vložíme do spodnej tretiny rúry a pečieme 25 - 27 minút, kým sa koláč nesfarbí dozlatista a cesto nie je chrumkavé a nafúknuté.
Kým sa pečenie blíži do finále, pripravíme sirup. Vodu s cukrom dáme do hrnca a varíme, kým sa cukor nerozpustí. Keď zovrie, pridáme citrónovú šťavu, stiahneme oheň a dve minúty povaríme.
Upečený koláč necháme minútu odpočívať a potom ho pomaly a rovnomerne prelejeme pripraveným sirupom, tak aby sa pomaly vsiakol do koláča. Necháme ho 10 minút chladnúť, potom posypeme sekanými pistáciami a v naznačených rezoch ho pokrájame. Podávame teplý, ale výborne chutí aj na druhý deň.


Pomarančovo-kokosový koláč zo semoliny

(zdroj inšpirácie: Ottolenghi - Jerusalem)

Tento koláč, na prípravu jednoduchší ako mafiny, ma naozaj dostal. Je svieži, šťavnatý, voňavý. Pomarančová sezóna vrcholí, treba siahnuť po drobných, tenkošupých pomarančoch určených na odšťavovanie. Tento koláč je jednoducho prudko sezónny :-) A jeho veľkým plusom je aj to, že vydrží aj tri dni ako čerstvý.

180 ml slnečnicového oleja
240 ml čerstvo vytlačenej pomarančovej šťavy
160 g pomarančovej marmelády
4 stredne veľké vajíčka
kôra z jedného pomaranča
70 g krupicového cukru
70 g strúhaného kokosu
90 g hladkej múky
180 g semoliny
2 PL mletých bielených mandlí
2 ČL kypriaceho prášku

Na sirup:
200 g krupicového cukru
140 ml vody
1 PL vody z pomarančovníkových kvetov

Na servírovanie:
tučný biely grécky jogurt ochutený lyžičkou pomaranč. vody



Rúru predhrejeme na 180 °C. Formu na chlebíček vymastíme maslom a vyložíme papierom na pečenie. Do jednej misy dáme olej, pomarančovú šťavu, marmeládu, vajíčka a pomarančovú kôru. Dôkladne metličkou rozmiešame, aby sa marmeláda rozpustila.
V druhej mise zmiešame všetky suché suroviny - múku, semolinu, kypriaci prášok, cukor, kokos a mleté mandle. Potom obsah oboch mís zmiešame, vylejeme do formy a dáme piecť približne na 50 - 55 minút. Či je koláč upečený zistíme pomocou testu so zapichnutou špajľou.
Ku koncu času pečenia si pripravíme sirup. Cukor, vodu a pomarančovú vodu dáme do hrnca a zvaríme na sirup. Hotový koláč popicháme špajľou a potom pomocou štetca ho začneme potierať sirupom. Zakaždým keď sirup vsiakne do cesta, potrieme ho znova. Malo by sa nám podariť minúť všetok sirup, mne však vždy trochu (cca 0,5 dl) ostane.
Koláč podávame s gréckym jogurtom ochuteným pomarančovou vodou, ale čistý, s čajom či kávou. Koláč je neskutočne ovocný a šťavnatý, treba vyskúšať.

Komentáre k článku


14. 02. 2014 19:43:48
Meno: Andrea
Tuto nedelu sa chystam na ten pomarancovy kolac :)


15. 02. 2014 19:37:50
Meno: Adusha
Daj potom vedieť, či chutil ;) Ja som do oboch koláčov zamilovaná, robila som repete už z oboch, sú neskutočné.


16. 06. 2014 16:49:45
Meno: Stevka
Adusha moja po baklave sa chystam na Matabbaq. Dam vediet ci sa vydaril


16. 06. 2014 20:50:08
Meno: Adusha
Stevka, je to easy recipe, určite sa ti podarí a som zvedavá na report, mne muttabaq neskutočne chutí, mňam!

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.