food4fun.sk

Narodeninová párty 2014. Téma: Jeruzalem

Doma v kuchyni

05. 02. 2014



V roku 2009 som pri oslave svojich narodenín zaviedla taký zvyk, že každú párty pre mojich priateľov organizujem v duchu nejakej kuchyne. Prvá takáto oslava bola v štýle ruskej kuchyne, nasledovala mexická párty, potom americká a talianska. Minulý rok som oslavu narodenín vynechala, no a tento rok padol výber na jeruzalemskú kuchyňu. Ako jediný zdroj inšpirácie mi poslúžila kniha Jerusalem, do ktorej som sa zamilovala. Kniha, rovnako ako aj kuchyňa multi-culti mesta Jeruzalem je pestrá blízkovýchodná zmes vplyvov kuchyne miestnych skupín obyvateľstva - miesi sa tu židovská kuchyňa s arabskou, nájdete tu inšpirácie zo severnej moslimskej afriky, susedných krajín, ale aj inšpirácie židovskej kuchyne v podobe, ako sa vyvinula vo svete, ďaleko od mesta Jeruzalem. V knihe nájdete aj recepty, ktoré nie sú pôvodné, ale vznikli a dajú sa ochutnať v londýnskej reštaurácii či v sieti lahôdok Ottolenghi.



Príprave celej oslavy predchádzal plán menu. Najprv svetlo sveta uzrel širší zoznam, ktorý som však musela logicky preškrtať. To bol zo začiatku veľký problém, mala som chuť pripraviť všetko. Našťastie som prišla k rozumu a časť položiek vyškrtala ešte pár dní pred dňom D. No a ďalšia časť vypadla zo zoznamu priebežne počas dvoch dní príprav. Uvedomila som si, že by som to nestihla pripraviť, a ani počet stravníkov nebude taký veľký, že by zvládli všetko zjesť. A tak sa nakoniec pôvodný zoznam (na obrázku vľavo) zúžil na definitívny zoznam na obrázku vpravo.



Ak by som mala vybrané menu definovať dvoma slovami (resp. štyrmi), bolo by to "veľa korenín a veľa byliniek". Rukami mi cez víkend prešlo neskutočne veľa rôzneho korenia a hromada mäty, petržlenu, jarnej cibuľky, koriandru a čili papričiek. No a najvyťaženejšími pomocníkmi pri príprave celého menu bola panvica, na ktorej som pražila korenie, mažiar, v ktorom som ho následne drvila a mlela a v neposlednom rade aj food procesor, ktorý mi pomáhal sekať, strúhať, a predovšetkým mixovať. Naťahovať sa s mažiarom bol celkom dobrý víkendový fitnes, váži totiž 7 kíl + palička ďalších 1,5 kila. Poviem Vám, radosť s ním pracovať, koreniny v ňom rozdrvíte jedna radosť. Horšie to už je s jeho dvíhaním a vysypávaním, ale človek sa pri dobre odvedenej práci rád obetuje.

A ako vyzeralo moje narodeninové menu?
Ako starter som podávala:
- dukkah s olivovým olejom a arabským chlebom
- hummus v troch verziách: basic, ochutený pastou harissa a hummus s koriandrovou vňaťou a dukkah
- cviklové pyré s jogurtom a za´atarom


Dukkah s olivovým olejom a arabským chlebom


Hummus v troch verziách


Domáca harissa pasta, s ktorou som ochutila hummus


Cviklové pyré s jogurtom a za´atarom

Ďalej som pripravila štyri šaláty, dva samostatné a dve ako povinná jazda k hlavnému chodu.
Šaláty, ktoré dokážu fungovať aj samostatne a nahradiť hlavné jedlo boli: na´ama´s fattoush a šalát z pečeného karfiolu s lieskovcami. Tento šalát bol mojim súkromným hitom na konci roka 2012, recept nájdete TU.


Na´ama´s fattoush


Šalát z pečeného karfiolu s lieskovcami

Ako prílohové šaláty som pripravila šalát z čerstvej zeleniny - ten má v jeruzalemskej kuchyni dôležité miesto, šalát z uhoriek a paradajok nemôže chýbať skoro pri žiadnom hlavnom mäsovom jedle. Pripravila som aj svieži šalát z uhoriek, gréckeho jogurtu a mäty - sušenej aj čerstvej. Tento šalát, úplne obyčajný, bolo svojou sviežou chuťou a chladivým efektom milým prekvapením.


Šalát z čerstvej zeleniny


Uhorky s jogurtom

Ako hlavné jedlo som upiekla jahňacie stehno, marinované v zmesi libanonského korenia. Ďalej som pripravila drobné fašírky z morčacieho mäsa a cukety s jarnou cibuľkou a kumínom, a nesmel chýbať ani falafel. Prípravu toho, ako aj hummusu som si neuľahčila. Práve naopak, poctivo som si namočila sušený cícer.


Jahňa "Shawarma"

V čase oslavy sa mi nepodarilo odfotiť ani jedno z týchto jedál. Jahňacie som fotila až na druhý deň ráno, z ktorého ostal iba kúsok - na rozdiel od morčacích fašírok a falafelu, z ktorých neostalo nič, všetko sa zjedlo na oslave. Obidva recepty dopadli dobre, a najmä fašírky z morčacieho mäsa boli nečakaným prekvapením, ku ktorému sa určite budem vracať.

No a dezert?
Týždeň dopredu som si z Rakúska priniesla filo cesto, takže v jednom prípade som mala jasno - mutabbaq. Robí sa podobne ako baklava, je to však sviežejší vďaka plnke z ricotty a kozieho syra. Videopostup v podaní Yotama Ottolenghiho si môžete pozrieť TU.


Mutabbaq

No a druhá sladká vec - pomarančový chlebík zo semoliny s troškou kokosu. Neskutočná dobrota a primitívne jednoduchá príprava. Piekla som ho už dvakrát v priebehu posledných dní a vidím to tak, že cez víkend ho upečieme znovu.


Chlebík zo semoliny, kokosu a pomarančovej marmelády

Všetkým receptom, sa asi venovať nebudem, ale s tými, ktoré ma najviac dostali sa určite podelím. A začnem asi od konca, lebo tento pomarančový, voňavý, šťavnatý chlebík, na ktorého prípravu vám postačia dve misky, varecha a asi desať minút času, si zaslúži pozornosť.

Komentáre k článku


06. 02. 2014 19:36:59
Meno: JankaŠípka
...mňam...úžasné chute to museli byť...jaj...


06. 02. 2014 20:21:51
Meno: Iveta
Aďka krásne fotky, oslava to musela byť parádna... jój kedy toto všetko stíhaš? Mohla by si prosím napísať značku food procesoru? A všetko najlepšie k narodeninám.


06. 02. 2014 21:08:09
Meno: Adusha
Ivetka, popravde, toto chcelo riadny plán, načasovanie, rozpis, príprava a zháňanie surovín. Ale nakoniec som bola milo prekvapená ako som všetko stihla, ba aj to, že som nemala problém ani so zohnaním surovín. Náročné bolo aj to, že som v podtate všetko pripravila doma v BA a potom v deň D všetko presunula na chalupu. Takže som si pripravila \"polotovary\", nachystala koreniny, dopredu


06. 02. 2014 21:09:35
Meno: Adusha
namiešala dresingy...skratka, zminimalizovala množstvo prenášaných surovín. Čo sa foodprocesoru týka, Ježiško mi na Vianoce doniesol červený kitchen aid food procesor, skvelý pomocník!

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.