food4fun.sk

Šťavnatý pomalý koniec leta

Sezónne suroviny

23. 08. 2013



Žiaľ, je to tak, koniec leta sa pomaly blíži. Vonku sú síce stále príjemné teploty, noci sú však už chladné a najmä, stále viac nápadnejšie sa predlžujú. Všimli ste si, že už o ôsmej hodine je poriadné šero? Našťastie, kým je pekné počasie, a kým nám leto ponúka svoje šťavnaté a voňavé dobroty, jeho pomaličky prichádzajúci koniec veľmi nevnímame. Aktuálne vrcholí sezóna množstva zeleniny i ovocia. Stále sa dá kúpiť sladký a voňavý melón, dozrievajú černice, vrcholia broskyne, ale už sa objavili aj prví, v podstate jesenní poslovia - hrušky a slivky.



V chladničke sa mi čírou náhodou spolu ocitol melón a černice a ja som si zrazu spomenula na jeden zaujímavý šalát, ktorý mi padol do oka v Apetite pred pár rokmi. Zaujala ma kombinácia ovocia, byliniek a syra s modrou plesňou - samých dobrých vecí. Tento mix ma oslovil aj po ochutnaní, len som chvíľu rozmýšľala, k čomu má bližšie, k šalátu či ovocnému dezertu.

Melónový šalát s hruškou, černicami a syrom

(zdroj inšpirácie: Apetit)

(množstvo surovín závisí od počtu porcií)
červený melón
1 hruška
černice
syr s modrou plesňou
šťava a kôra z jedného citróna
čerstvá bazalka a mäta
čierne korenie, čerstvo pomleté

Na zálievku:
1 lyžica balzamika
1 lyžica medu
1 lyžica olivového oleja



Dužinu červeného melóna pokrájame na veľkosť sústa a zbavíme semien. Hrušku rozkrojíme, vyrežeme stred s jadierkami a pokrájame na tenké plátky. Dáme do misy, pridáme citrónovú šťavu a kôru z citróna. Pridáme hrsť černíc a lístky mäty a bazalky. Opatrne premiešame a rozdelíme do pohárov alebo misiek. Šalát doplníme plátkami syra a zľahka okoreníme čerstvo mletým čiernym korením.
Na zálievku spolu prešľaháme balzamikový ocot, med a olej a opatrne ním prelejeme jednotlivé porcie šalátu. Dozdobíme bylinkami a podávame.


Komentáre k článku


24. 08. 2013 20:12:38
Meno: JankaŠípka
Mňam, tak toto môžem :)).

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.