food4fun.sk

Mäsové závitky po taliansky

Doma v kuchyni

11. 07. 2012



Minulý piatok sa mi pri pohľade na pekné teľacie zažiadalo niečo delikátne - konkrétne, mala som pocit, že prišla tá správna chvíľa na prípravu talianskej klasiky - vitello tonnato. Kúpila som pekný kúsok teľacieho stehna, konzervu kvalitného tuniaka, doma som skontrolovala zásoby sardel a kapár. Lenže keď som pri čítaní receptu narazila na domácu majonézu, svoje plány som musela zmeniť. Dôvodom zmeny bola nielen majonéza, ale hlavne fakt, že ide  jedlo, ktoré sa podáva studené. No, a to by asi u môjho drahého neprešlo. Pred týždňom som mu naservírovala studenú Vichysoisse, a aj keď verím tomu, že polievka nebola hlavnou príčinou, drahého tráviace potiaže, ktoré skončili návštevou pohotovosti a infúziou, začali práve po jej zjedení. Ak by som mu naservírovala ďalšie studené jedlo a ešte k tomu v premiére, asi by sa ho ani nedotkol.


Čerstvá pangratatta z toastového chleba, parmezánu, cesnaku a petržlenovej vňate

A tak som plány s teľacím zmenila na teplú verziu. Vybrala som si recept na mäsové závitky, tzv. involtini a v podstate basic verziu - iba s čerstvou strúhankou - tzv. pangratattou. Základom pre involtini sú tzv. scaloppine, čo sú natenko rozklepané plátky (teľacieho) mäsa. Mäso sa však nenaklepáva klasickou paličkou, akú máme bežne doma, pretože tá trhá svalovinu mäsa, čo nie je cieľom. Cieľom je mäso do tenka rozklepať, akoby natiahnuť a stenčiť, na čo ideálne slúži talianske naklepávacie razítko (vyzerá ako pečiatka alebo ako kávový tamper). Pri rozklepávaní (cez fóliu) sa má postupovať opatrne od stredu k okrajom a tak, aby sa mäso nepotrhalo.
Teľacie plátky upravené v štýle scaloppine sú základom pre množstvo receptov, okrem iného aj napríklad na viedenský rezeň, či saltimbocca alla romana.

Zastavím sa aj pri ďalšom talianskom slove - "pangratatta". Prvýkrát som sa s týmto slovom stretla v knihe Marcela Ihnačáka. Podľa jeho rady som s ňou posýpala krémovu polievku, ktorá vďaka nej získala chrumkavý rozmer. O čo teda vlastne ide? Pangratatta je ochutená opražená strúhanka pripravená z čerstvého chleba bez kôrky alebo z toastového chleba. Ochucuje sa bylinkami, cesnakom, sušenou čili papričkou, parmezánom a podobne.





Pangratatta je úžasná vec - dá sa rôzne chutiť, a najmä, chuťovo je to úplne iná dimenzia ako naša slovenská klasická strúhanka. Skúste v nej obaliť naše tradičné rezne, použiť ju na zapekanie zeleniny, cestovín, rýb, či posýpať ňou krémovú polievku. Jedlo získa iný rozmer. Ja som v nej obalila plátky teľacieho mäsa pre rolovaním involtini, recept je tu:

Talianske závitky involtini s čerstvou pangratattou

 
400 g teľacieho mäsa zo stehna alebo roštenky upraveného do štýlu scaloppine
300 g toastového chleba, rozmixovaného v mixéri
80 g strúhaného parmezánu
2 strúčiky cesnaku
2 hrste petržlenovej vňate
soľ a čierne korenie
panenský olivový olej
čierne olivy



Teľacie mäso nakrájame priečne cez vlákno a tenko rozklepeme podľa pokynov uvedených vyššie. V mixéri rozmixovaný toastový chlieb dáme na panvicu a za stáleho miešania opekáme dozlatista. Necháme vychladnúť, vrátime do mixéra a rozmixujeme so strúhaným parmezánom, petržlenovou vňaťou a cesnakom. Osolíme a okoreníme.



Do hlbšieho taniera nelejeme olivový olej. Plátky mäsa namočíme do oleja a potom dôkladne obalíme v pangratatte. Zrolujeme a spojíme ihlou alebo špajľou tak, že k nej pripevníme aj čiernu olivu bez kôstky. Závitky ukladáme na plech vystlaný papierom. Rúru dôkladne vyhrejeme na 220 °C.



Plech so závitkami vložíme do horúcej rúry a pečieme 15 - 20 minút dozlatista. Necháme odpočinúť a potom podávame napr. so zemiakovým pyré alebo grilovanou zeleninou.

Komentáre k článku


12. 07. 2012 10:15:39
Meno: aneta
toto je parádne, adka!!! fantasticke!


12. 07. 2012 10:44:51
Meno: Adusha
Anetka dakujem, bola to mnamka ;)


15. 07. 2012 12:59:11
Meno: magdalena
Adush, pri tomto mi takmer oči vypadli ;)) pangratatta sa mi \"velice ľúbi\", idem pri prvej príležitosti do toho :)


15. 07. 2012 14:32:00
Meno: Adusha
Magdalenka :-) pangratatta je veľmi vďačná a dá použiť fakt do hocičoho, ja už pomaly inú strúhanku ani nepoužívam ;)


15. 07. 2012 14:49:32
Meno: magdalena
Mám ten istý pocit :) klasická strúhanka pôjde nadlho bokom :)


16. 07. 2012 08:32:54
Meno: Adusha
alebo navždy ;)

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.