food4fun.sk

S levanduľou v kuchyni

Zoznámte sa, prosím

06. 08. 2011


Levanduľa sa u nás z roka na rok stáva populárnejšou. Tento stálozelený polokrík je nielen krásny, ale aj užitočný. Ako bylinka je známa svojimi upokojujúcimi účinkami, používa sa napríklad v čajových zmesiach proti nespavosti. Veľmi obľúbená, a to najmä pre svoje dezinfekčné a antimikrobiálne účinky, je aj v kozmetike. No a samozrejme, pre svoju vôňu vo voňavkárstve. V domácnostiach sa levanduľa používa najčastejšie ako rastlina odpudzujúca muchy a mole. Z bielizníkov a skríň si však postupne našla cestu aj do kuchýň. V kuchyni s ňou však treba narábať opatrne, striedmo, pri levanduli totiž viac ako pri hocijakej inej bylinke platí, že menej je niekedy viac. Kvet levandule, sušený alebo aj čerstvý, sa používa na ovoňanie zaváranín, džemov, ovocných rôsolov. Dá sa z nej uvariť sirup, či pripraviť výluh, ktorý sa následne môže použiť na ovoňanie cesta, krému, panna cotty a pod. Levanduľové kvety sa dajú použiť aj priamo, zamiešaním do cesta na sušienky, bábovku, či dokonca chlieb. Levanduľu treba zakaždým používať striedmo, inak dosiahneme nepríjemný „mydlový“ efekt.

Sušená levanduľa dokáže aj príjemne ovoňať cukor, ktorý môžeme ďalej použiť na pocukrovanie, či rovno do vianočného pečiva. Keďže sa kvety z cukru ťažšie vyberajú, najjednoduchšie je zabaliť ich do mušelínu alebo gázy, vložiť do nádoby s cukrom a nechať stáť zopár týždňov, aby cukor nasiakol vôňou. Levanduľu môžeme vybrať, alebo pokojne nechať naďalej v nádobe.

Levanduľa (listy alebo kvety) je súčasťou provensálskeho korenia a teda sa dá použiť aj pri príprave rýb, či mäsa. Túto oblasť však s levanduľou ešte nemám prebádanú. A popravde, pri varení mäsa asi ostanem pri tradičnejších bylinkách.

Levanduľové cupcakes

   (zdroj inšpirácie: The Hummingbird Bakery Cookbook, NY and London)

Cupcakes:
120 ml plnotučného mlieka
3 PL sušených levanduľových kvetov
120 g hladkej múky
140 g krupicového cukru
1 ½ ČL kypriaceho prášku
40 g masla, izbovej teploty
1 vajce
12 čerstvých levanduľových kvetov na ozdobu

Na krém:
25 ml plnotučného mlieka
1 PL sušených levanduľových kvetov
250 g práškového cukru
80 g masla izbovej teploty
trochu fialovej potravinárskej farby

Mlieko zmiešame so sušenou levanduľou, dáme do uzatvárateľného pohára a odložíme do chladničky na niekoľko hodín, ideálne cez noc. To isté urobíme aj s mliekom určeným na krém a rovnako odložíme v druhom pohári do chladničky.
Rúru predhrejeme na 170 °C. Múku, cukor, kypriaci prášok a maslo dáme do misy a utrieme spolu do cesta krémovej konzistencie. Levanduľové mlieko scedíme a postupne zašľaháme do cesta. Nakoniec pridáme vajce, ktoré tiež dôkladne zašľaháme. Cesto rozdelíme do 12 papierových košíčkov v mafinovej forme a pečieme 20 – 25 minút, kým nie je cesto hebké a zamatové na dotyk (nesmie sa piecť príliš dlho, aby sa nevysušilo). Upečené cupcakes necháme úplne vychladnúť, potom ich ozdobíme krémom a kvetom levandule.

Krém: Maslo utrieme spolu s preosiatym cukrom do hladkého krému. Zafarbíme fialovou potravinárskou farbou. Potom pridáme levanduľové mlieko a pomaly šľaháme, kým nezískame hladký krém. Krémom ozdobíme vychladnuté cupcakes a odložíme do chladničky.

Tvarohový veniec s levanduľou a čučoriedkami

   (zdroj inšpirácie: časopis Apetit)

250 g polotučného tvarohu
200 g polohrubej múky
100 g hladkej múky 00
200 g zmäknutého masla
170 g prírodného krupicového cukru
4 vajíčka
4 ČL kypriaceho prášku
1 vanilkový cukor
2 ČL sušených levanduľových kvetov
100 g čučoriedok
maslo a hrubá múka na formu
levanduľový práškový cukor na pocukrovanie

Vencovú alebo bábovkovú formu dôkladne vytrieme maslom a vysypeme hrubou múkou. Rúru predhrejeme na 180 °C.

Maslo utrieme s cukrom do peny, potom postupne po jednom zašľaháme žĺtka. Primiešame tvaroh. V inej mise zmiešame preosiatu múku, vanilkový cukor, kypriaci prášok a levanduľové kvety. Túto suchú zmes postupne zapracujeme do tekutej. Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh a zľahka vmiešame do cesta. Na záver ešte pridáme čučoriedky, vylejeme do formy, uhladíme a pečieme približne 40 minút. Upečený veniec necháme 10 minút vo forme, potom ho vyklopíme na mriežku. Po vychladnutí pocukrujeme.

Provensálske levanduľové sušienky

   (Petits sablés à la lavande)
(zdroj inšpirácie: Provence. Škola provensálske kuchyně, Slovart)

100 g masla
50 g krupicového cukru
125 g hladkej múky
1 lyžica kukuričnej múky
1 lyžica mletých mandlí
1 lyžička pomarančovej vody
2 lyžičky sušených levanduľových kvetov
1 vajce
1 žĺtok a 2 lyžičky studenej vody (nemusí byť)

Maslo a cukor dáme do mixéra s kovovým nožom a mixujeme, kým nie je zmes hladká a nadýchaná. Pomocou stierky ju podľa potreby zotrieme zo stien mixéra na dno. Do hladkej hmoty pridáme preosiatu hladkú a kukuričnú múku, mleté mandle, pomarančovú vodu, levanduľu a celé vajíčko. Mixujeme, kým sa cesto nesformuje do gule. Cesto vyberieme von, poprášime múkou a zabalíme do fólie. Odložíme do chladničky minimálne na 20 minút, aby spevnelo.

Rúru vyhrejeme na 190 °C, plech vystelieme papierom. Pracovnú plochu poprášime múkou. Cesto vyváľame na hrúbku cca 4 mm a potom z neho vykrajujeme kolieska s priemerom 5 cm. Rozložíme ich na plech.
(Kolieska môžeme potrieť žĺtkovou glazúrou, ktorú si pripravíme zmiešaním žĺtka s dvoma lyžičkami studenej vody. Tento krok však nie je nutný.)
Kolieska pečieme 12 minút. Najprv ich necháme 5 minút na plechu, potom prenesieme na mriežku, kde ich necháme úplne vychladnúť.

Levanduľová limonáda

  

2 ½ pohára vody
1 pohár cukor
1 PL sušených levanduľových kvetov
2 ½ studenej vody
1 pohár čerstvej citrónovej (limetkovej) šťavy
ľadové kocky

Z vody a cukru uvaríme sirup. Keď začne vrieť odstavíme, primiešame levanduľu, prikryjeme a necháme úplne vychladnúť. Vzniknutý levanduľový sirup scedíme. Môžeme ho používať postupne, alebo celé množstvo zmiešame vo veľkom džbáne so studenou vodou a čerstvo vytlačenou citrusovou šťavou. Podávame poriadne vychladené a s ľadom.

Komentáre k článku

Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.