food4fun.sk

Cestovinové týždne

Doma v kuchyni

20. 07. 2010



Ako som už viackrát spomínala a ako to aj vidno na témach príspevkov v mojom blogu, zvyknem mávať monotematické obdobia v mojej kuchyni. Posledné týždne boli častou témou v mojej kuchyni cestoviny. V lete sa mi variť veľmi nechce, a v tomto smere sú cestoviny ideálne. Sú rýchlo uvarené a keď sa vám chce, dokážete z nich zakaždým vyčarovať iný recept, takže cestovinové jedlá nie sú nikdy nudné. Nie sú potrebné ani plánované nákupy, väčšinou postačia aj základné domáce zásoby. Medzi nasledujúcimi receptami nájdete dva extrémy. Prvý recept predstavujú asi najlacnejšie a najrýchlejšie cestoviny – spaghetti aglio e olio. Možno až príliš jednoduché, ale aj napriek tomu sa vyznačujú plnou chuťou. Posledný recept – recept na boloňské lasagne je zasa trošku zdĺhavý na prípravu, ale výsledok je viac ako ohromujúci. V našej domácnosti patria boloňské lasagne k najobľúbenejším jedlám. Keď si chcete zjednodušiť prípravu, odporúčam uvariť si raz za čas hovädzie ragú, zamraziť ho a potom už len podľa potreby rozmrazovať. Hovädzie ragú využijeme nielen do lasagní, ale aj do iných, nielen cestovinových jedál. Paradajková omáčka sa dá tiež uvariť vopred, prípadne aj zasterilizovať alebo jednoducho miesto nej použijeme kupovanú omáčku – sugo, či pyré – passatu. Nakoniec jedinou úlohou ostane príprava bešamelovej omáčky, čo zaberie asi 10 minút. Vrstvenie lasagní do pekáča je už iba hračka. Potom ostáva už len čakať na vôňu hotových lasagní, šíriacu sa z rúry. A keď ich ochutnáte, uznáte, že tá väčšia, či menšia troška námahy naozaj stála zato.

Spaghetti aglio e olio

(zdroj inšpirácie: Basic Cooking, Ikar)

soľ
500 g špagiet
4 strúčiky cesnaku
5 PL olivového oleja
čerstvo mleté čierne korenie


Vo veľkom hrnci necháme zovrieť osolenú vodu a uvaríme v nej špagety al dente. Cesnak ošúpeme a pokrájame na plátky. Do veľkej panvice nalejeme olivový olej, pomaly zohrejeme a opečieme na ňom plátky cesnaku. Špagety scedíme, necháme odkvapkať a presypeme do panvice s cesnakom a olejom. Dôkladne poprevaľujeme. Dochutíme soľou, čerstvo mletým korením a ihneď podávame.

Bucatini s citrónovo-smotanovou omáčkou a krevetami

(zdroj inšpirácie: Basic Cooking, Ikar)

Na 4 porcie potrebujeme:
4 jarné cibuľky
1 PL masla
soľ
500 g dlhých cestovín
200 g smotany na šľahanie
1/8 l zeleninového vývaru
2-3 PL citrónovej šťavy
čerstvo mleté čierne korenie
200 g olúpaných a predvarených kreviet
bazalku


Jarné cibuľky umyjeme a pokrájame na tenké rezančeky. Vo veľkej panvici zohrejeme maslo a udusíme na ňom pokrájanú cibuľku. Vo veľkom hrnci necháme zovrieť osolenú vodu, v ktorej uvaríme cestoviny.
Do panvice s cibuľkou prilejeme smotanu, vývar a citrónovú šťavu, necháme pomaly variť a občas premiešame. Keď sa nám obsah zredukuje a zhustne, osolíme a okoreníme. Pridáme olúpané uvarené krevety a necháme chvíľu variť, aby sa ohriali.
Cestoviny scedíme a zamiešame do omáčky. Posypeme lístkami bazalky a ihneď podávame.

Linguine s cuketovým krémom

(zdroj inšpirácie: časopis Apetit)

1 lyžica masla
1 šalotka alebo mladá cibuľka, nakrájaná nadrobno
2 malé cukety, nakrájané na plátky
soľ
čierne korenie
1 – 2 dl kuracieho vývaru
šafran
100 ml smotany na šľahanie
opražené mandle alebo píniové semiačka
cestoviny linguine


Do horúceho kuracieho vývaru dáme zopár šafranových vláken. V panvici zohrejeme maslo a speníme na ňom nakrájanú šalotku. Pridáme nakrájané cukety, osolíme, okoreníme a opekáme 5 minút. Zalejeme horúcim vývarom so šafranom a smotanou na šľahanie. Povaríme niekoľko minút, potom premiešame s uvarenými linguine. Ozdobíme opečenými mandľami alebo píniovými semiačkami.

Cestoviny s cuketou a slaninou

  

dlhé cestoviny (špagety, linguine, bucatini...)
150 g slaniny
1 stredne veľká cuketa
1 sušená čili paprička
2 PL nasekanej mäty
morská soľ
čerstvo mleté čierne korenie
olivový olej
parmezán


Na troche oleja orestujeme nakrájanú slaninu, pridáme na tenké plátky nakrájanú cuketu a dusíme domäkka. Pridáme rozdrvenú čili papričku a chvíľu varíme. Tesne pred dokončením primiešame nasekanú mätu, soľ, čierne korenie a nastrúhaný parmezán. Premiešame s uvarenými cestovinami a na tanieri posypeme parmezánom.


Citrónové taglioline s lososovou omáčkou

  

Na dve porcie potrebujeme:
cestoviny - taglioline, tagliatelle, spaghetti, bucatini
1 malé filé z lososa
1 cibuľa
šťava z 1/2 citróna
100 - 150 ml smotany na šľahanie
0,5 dl bieleho vína (nemusí byť)
soľ
čierne korenie
kôpor


Tieto cestoviny - citrónové taglioline mi padli do oka v Lidli minulý týždeň. Predávali ich v rámci akcie - Taliansky týždeň. I keď ich po citróne veľmi cítiť nebolo, musím povedať, že boli výborné, naozaj jedny z najchutnejších cestovín aké som kedy jedla. Na tento recept sa hodia nielen taglioline, ale pokojne aj tagliatelle, spaghetti, či bucatini.
Filé z lososa uvaríme na pare. Keď začne pomaly vrieť voda na cestoviny, pustíme sa do prípravy omáčky. Na masle speníme jednu nadrobno nakrájanú cibuľu. Keď zmäkne, prilejeme víno a chvíľu podusíme. Potom prilejeme smotanu na šľahanie, osolíme, okoreníme, pridáme citrónovú šťavu a necháme pobublávať, kým nezačne omáčka pomaly hustnúť. Potom do omáčky dáme lososa a vidličkou ho rozdrobíme na väčšie kúsky. Dochutíme kôprom. Uvarené cestoviny scedíme, naložíme na taniere a prelejeme hotovou omáčkou. Ozdobíme plátkom citróna.

Lasagne alla bolognese

(zdroj inšpirácie: S Italem v kuchyni, Magazine 2010)

400 g plátov lasagní
bešamelová omáčka
100 g strúhaného parmezánu
paradajková omáčka (sugo pomodoro)
ragú (sugo bolognese)
soľ, čierne korenie


Lasagne uvaríme v slanej vode s kvapkou oleja, tak, aby boli viac ako „al dente“. Potom ich vložíme do studenej vody, aby sa zastavil proces mäknutia. Ak máme lasagne, ktoré nie je treba predvárať, môžeme rovno začať s prípravou. Pekáč na lasagne vyložíme prvou vrstvou lasagní tak, aby zakryli dno. Potrieme paradajkovou omáčkou (ak ju nemáme, použijeme kupované pyré passata di pomodoro) a potom ragú. Na ragú nanesieme vrstvu bešamelu a preložíme vrstvou cestovín. Na cestoviny pôjde opäť vrstva paradajkovej omáčky a ragú, potom bešamel a ďalšia cestovinová vrstva. Na tretiu vrstvu cestovín pôjde paradajková omáčka a bešamel. Bešamel posypeme vrstvou strúhaného parmezánu. Vložíme do rúry vyhriatej na 180 °C a pečieme 45 minút, kým sa syr nepremení na peknú zlatistú kôrku.
Podávame s červeným vínom.

Hovädzie ragú

(zdroj inšpirácie: časopis Apetit)

Rozpis na 12 porcií, do mrazničky:
2-3 lyžice olivového oleja
12 plátkov údenej slaniny, pokrájanej na rezančeky
3 veľké cibule, pokrájané nadrobno
4 stopky zeleru, pokrájané nadrobno
6 strúčikov cesnaku, prelisovaných
4 bobkové listy
2 kg mletého hovädzieho mäsa
4 lyžice paradajkového pyré alebo pretlaku
2 lyžice sušenej zmesi byliniek (provensálskej alebo talianskej)
400 ml suchého červeného vína
600 ml hovädzieho vývaru
2 x 400 g plechovka krájaných paradajok
morská soľ, čierne korenie

Všetky prísady rozdelíme na dve polovice a pripravujeme v dvoch veľkých panviciach. Mäso sa musí totiž opekať, nie dusiť.
Na oleji asi 4 minúty sprudka opekáme slaninu, potom pridáme cibuľu, zeler, cesnak a bobkový list. Stiahneme plameň a opekáme 5 minút. Zeleninu vyberieme z panvice a odložíme. Panvicu vrátime na oheň, rozpálime a opečieme na nej zo všetkých strán mleté mäso. Do panvice vrátime slaninu so zeleninou, pridáme bylinky a zamiešame. Vmiešame paradajkové pyré, víno a dusíme, kým sa víno nezredukuje na polovicu. Potom pridáme horúci vývar a krájané paradajky. Osolíme, okoreníme a varíme približne hodinu, kým omáčka nezhustne. Necháme vychladnúť a vyberieme bobkové listy. Ragú rozdelíme na porcie a dáme zamraziť.


Bešamel

(zdroj inšpirácie: S Italem v kuchyni, Magazine 2010)

100 g masla
100g hladkej múky
1 liter mlieka
muškátový oriešok
štipka soli

V hrnci rozpustíme maslo, prisypeme múku a chvíľu ju opekáme. Postupne prilievame ohriate mlieko a neprestávame miešať. Keď omáčka zhustne, prisypeme postrúhaný muškátový oriešok a štipku soli. A bešamel je hotový.

Komentáre k článku

Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.