food4fun.sk

Figy, ovocie s históriou

Sezónne suroviny

07. 10. 2011


Figy sú pravdepodobne najstarším domestikovaným ovocím. V Biblii sa spomína, že práve list z toho stromu bol prvým odevom Adama. Figovník sa v Biblii spomína na viacerých miestach, ale tento strom a jeho plody mal veľký, ba až posvätný význam pre viacero kultúr zo Stredomoria.
Figovníky rastú v celej oblasti Stredomoria, v jeho európskej, ázijskej aj africkej časti. Postupne sa začali pestovať aj mimo krajín svojho pôvodu, a to v subtropických oblastiach Ameriky, Južnej Afriky a Austrálie. Figovník rodí raz alebo dvakrát do roka, závisí od klimatických podmienok. Dobre znáša nedostatok vlahy, ale pre svoj rast a plodenie potrebuje dostatok slnka a tepla. Figovníky možno vidieť aj v našich končinách, ale kvalitnej úrody sa nemusíme dočkať. Zvyčajne skôr ako dozrejú plody, udrie zima. Aj moji svokrovci majú na záhrade niekoľko figovníkov. Ten najväčší je momentálne obsypaný plodmi. Ak vydrží toto nádherné počasie, možno sa dočkáme aj zrelej úrody. Ak nie, bohužiaľ. Figy jednoducho zamrznú.

Figy môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín, na čierne (s modrofialovou šupkou) a zelené, často označované ako biele. V našich obchodoch sa zvyčajne stretávame s čiernymi figami, ktoré lepšie znášajú transport, i keď v prípade fíg je veľmi rizikový. Figy dozreté priamo na strome sú veľmi citlivé na manipuláciu. Najmä čerstvé, výrazne sladké zelené figy z Chorvátska, či Grécka sa na prevoz vôbec nehodia. Odtrhnuté figy rýchlo podliehajú skaze, treba ich držať v chlade a spotrebovať čo najrýchlejšie. Pred použitím ich necháme postáť pri izbovej teplote, aby sa ohriali a uvoľnili svoju arómu a chuť, ktorú chladnička stlmila.


Pri figách viac ako pri hocijakom inom ovocí platí, že najlepšie je vychutnať si ich priamo v mieste ich zberu, ideálne rovno zo stromu. Posledné dva roky na dovolenke v Chorvátsku som na zrelé figy nemala šťastie. Všetky stromy, ktoré mi prišli do cesty boli obsypané malými, nezrelými plodmi. Minulý rok na Krku som v posledný deň pobytu našťastie na zrelé figy natrafila u miestneho obyvateľa, takže som si spomínané zelené figy vychutnala. Tento rok sa nám v Zadare nezadarilo (aká pekná slovná hračka). Pred štyrmi rokmi som si však zrelé figy užívala rovno zo stromu.

Momentálne vrcholí jedna zo sezón fíg a v obchodoch je dostať figy predovšetkým z Turecka. Dá sa natrafiť na ozaj pekné a zrelé figy. Vďaka nim som v posledných týždňoch vyskúšala viacero receptov.

Figy, ako ovocie s vysokým obsahom cukru sú predovšetkým rýchlym zdrojom energie. Vitamínu C majú pomenej, ale obsahujú dôležité minerály ako vápnik a fosfor, takže pomáhajú v prevencii osteoporózy. Vďaka obsahu cukru a vlákniny majú laxatívne účinky, pomáhajú čistiť hrubé črevo od rôznych usadenín z nezdravej stravy. Veľkým plusom tohto ovocia je jeho zásaditosť, takže ich konzumáciou sa znižuje prekyslenosť organizmu. Sú teda silným detoxikantom. A vraj pomáhajú i pri bolesti zubov. Stačí kúskom dužiny masírovať postihnuté miesto. Blahodárny vplyv majú aj na nervovú sústavu a psychickú pohodu. Už len tento fakt stojí za to, aby sme figy zaradili sezónne do svojho jedálnička. Ja som tak urobila. A čo vy? Necháte sa inšpirovať?

Kozí syr s figami a medovou zálievkou

 

Na dve porcie:
6 koliesok čerstvého kozieho syra
2 čerstvé zrelé figy
3 PL extra panenského olivového oleja
1 PL tymianového medu (alebo pomarančového, prípadne obyčajného)
1 ČL ružového korenia, čerstvo drveného v mažiari
lístky z dvoch vetvičiek tymianu
morská soľ

Kolieska kozieho syra (3 na jednu porciu) rozložíme na tanier. Na každé koliesko syra položíme koliesko figy. V miske zmiešame spolu olivový olej, med, ružové korenie, tymian a trochu soli. Touto zálievkou prelejeme syr s figami a necháme 10 minút rozležať.

Potom dozdobíme vetvičkou tymianu, a ešte zľahka posolíme vločkami morskej soli a drveným ružovým korením. Podávame ako slávnostné predjedlo. K tomuto jedlu podávame čerstvú bagetu alebo ciabattu, prípadne aj ľahko dochrumkava opečenú.

Grilovavé figy so syrom Brie a prosciuttom

 

4 figy
syr Brie
dlhé plátky prosciutta
olivový olej
balzamikový ocot
pomarančový med (alebo iný)

Gril v rúre rozpálime na najvyššiu teplotu. Figy zbavíme stopky a nožom narežeme do kríža tak, aby držala pokope. Syr pokrájame na kúsky, ktoré vloží do stredu figy. Figu obalíme plátkom prosciutta a upevníme ihlou alebo špáradlom.

Figy položíme do zapekacej nádoby a pokvapkáme olejom. Grilujeme približne 8 minút, kým prosciutto nie je chrumkavé a zlatisté a syr roztopený. Hotové figy zľahka polejeme medom a pokvapkáme octom a podávame horúce.

Focaccia s figami a kozím syrom

  (zdroj inšpirácie: časopis Apetit)

250 g hladkej múky
½ lyžičky soli
½ lyžičky cukru
½ balíčka instantného droždia
8 lyžíc olivového oleja
4 čerstvé figy, nakrájané na plátky
200 g kozieho syra vo valčeku
2 lyžice medu
1 lyžica citrónovej šťavy
čerstvý tymian
čerstvo nahrubo mleté čierne korenie a morská soľ

Múku preosejeme so soľou a dáme do misy. Pridáme droždie, cukor, 150 ml vlažnej vody a 4 lyžice oleja. Dôkladne premiešame, preložíme na pomúčenú pracovnú dosku a vypracujeme hladké, nelepivé cesto. Dáme ho do misy, poprášime múkou a prikryjeme čistou utierkou. Necháme kysnúť približne hodinu, kým nezdvojnásobí svoj objem.
Rúru predhrejeme na 250 °C. Cesto premiesime a rozdelíme na 4 časti. Z každej vyvaľkáme tenkú oválnu placku. Placky uložíme na plech vystlaný papierom a necháme chvíľu odpočívať. Figy a syr nakrájame na plátky. Med vymiešame s citrónovou šťavou a zvyšným olejom.
Placky popicháme lyžičkou alebo do nich urobíme priehlbinky prstom. Obložíme figami a syrom a posypeme polovicou tymianu. Pečieme dozlatista 10 – 15 minút. Vyberieme z rúry a ihneď potrieme medovou zálievkou. Osolíme a okoreníme a posypeme zvyšným tymianom.

Obrátený figový koláč s rozmarínom

  (zdroj inšpirácie: časopis Apetit)

90 g masla
125 g trstinového cukru
10 zrelých fíg bez stopky
2 lyžičky čerstvého rozmarínu, nasekaného nadrobno
2 lyžice pekanových alebo vlašských orechov
125 g hladkej múky
1 lyžička prášku do pečiva
štipka soli
3 vajíčka, bielky a žĺtky zvlášť
225 g krupicového cukru
4 lyžice citrónovej šťavy
kôra z 2 citrónov (chemicky neošetrených)
1 lyžička vanilkového extraktu


Rúru predhrejeme na 180 °C. Do vyššej koláčovej formy s priemerom 23 – 26 cm (nie otvárateľnej) dáme maslo a vložíme do rúry, aby sa rozpustilo. Vyberieme z rúry a rovnomerne posypeme trstinových cukrom. Na dno formy poukladáme figy, reznou stranou dole. (Pokiaľ máme dostatok fíg, iba ich rozpolíme a polovicami vyložíme formu. Ak máme fíg menej, pokrájame ich na hrubšie plátky.) Posypeme lyžičkou nasekaného rozmarínu a medzery vo forme vyložíme polovičkami orechov, krajšou stranou smerom dole.

V mise zmiešame preosiatu múku s práškom do pečiva a soľou. Z bielok ušľaháme pevný sneh. Žĺtky a krupicový cukor vyšľaháme do peny. Pridáme citrónovú šťavu, nastrúhanú kôru, vanilkový extrakt a zvyšný rozmarín. Zašľaháme. Pridáme suché ingrediencie a dobre premiešame. Na záver po častiach zapracujeme sneh z bielkov. Cesto nalejeme na figy a dôkladne uhladíme. Pečieme v rúre asi 40 minút, kým špajľa pichnutá do stredu cesta nie je suchá. Hotový koláč necháme 10 minút chladnúť na mriežke, potom nožom uvoľníme okraje a opatrne preklopíme na servírovací tanier. Koláč podávame teplý, alebo izbovej teploty.

Komentáre k článku

Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.